Roosa lint kui lootuse sümbol võeti maailmas laialdaselt kasutusele 1992. aastal Evelyn H. Lauderi poolt, et juhtida tähelepanu rinnavähi varajasele avastamisele.Foto: PantherMedia / Scanpix
Silja Paavle 15. oktoober 2017 09:05
Nagu paljudes teistes maades, on ka Eestis rinnavähk naiste seas kõige sagedasem pahaloomuline kasvaja. Rinnavähi tekke riski saab oluliselt vähendada, olles füüsiliselt aktiivne, säilitades normaalset kehakaalu ja toitudes tervislikult.

Rinnavähk on paljudes maailma maades kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja naistel. Seda ka Eestis. Eestis diagnoositakse aastas vähiregistri andmetel üle 728 uue rinnavähijuhu, viimastel aastatel on uute juhtude arv tõusnud umbes 10%. See tähendab, et 100 000 elaniku kohta avastatakse 104,02 juhtu. Vähiliit paneb kõigile naistele südamele, et nad hooliksid ka ise oma tervisest– külastaksid regulaarselt günekoloogi, perearsti, kontrolliksid ise oma rindu ehk teostaksid rindade enesevaatlust üks kord kuus ja osaleksid sõeluuringutel.

Uuringud Euroopas näitavad, et 50-69-aastastel naistel, kes osalevad mammograafia sõeluuringutes, väheneb rinnavähki suremuse risk umbes 35 %. EL-i 28-s liikmesriigis tekib rinnavähk ühel naisel 8-st enne 85-ndat eluaastat.

Eestis käivitus üleriigiline rinnavähi sõeluuringu projekt 2002. aastal. Rinnavähi sõeluuringu eesmärgiks on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel viisil haigusesse suremust ja tõsta haigete elukvaliteeti. Uuringus osalemine annab võimaluse rinnavähk avastada juba varases staadiumis.

2017. aastal saavad nimelise kutse uuringule aastatel 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967.a sündinud ravikindlustust omavad naised. 

Oluline on, et ka ennast terveks pidavad naised uuringul käiksid, sest rinnavähk varajases staadiumis endast märku ei anna.

Rindade enesevaatluseks saab abivahendina salvestada iPhone ja Androidi nutitelefonidesse eestikeelse põhjalike juhenditega enesevaatluse tasuta rakenduse. Rakendus on leitav: kasvaja.net/Rinnavähk/

Mis suurendab riski haigestuda rinnavähki?

25-33% rinnavähi juhtudest on põhjustatud liigsest kehakaalust (KMI 30 ja kõrgem) ja mitteaktiivsest eluviisist. Väga oluline on täiskasvanueas säilitada kehamassiindeksit (BMI) vahemikus 18,5 – 24,9.

Juba üks alkohoolne jook päevas tõstab rinnavähki haigestumise riski 5% 2

On leitud selge seos hormoonasendusravi kasutamise ja rinnavähi tekke vahel. Tuginedes piisavale hulgale uuringutele on IARC seisukohal, et pikaajaline hormoonasendusravi kasutamine põhjustab rinnavähki.

Kombineeritud östrogeen/progesteroon suukaudsete rasestumisvastaste vahendite kasutamist seostatakse rinnavähi tekke riski suurenemisega eelkõige noorte naiste seas. Suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutavatel naistel on 15-25% kõrgem risk haigestuda rinnavähki, kui neil, kes pole suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid kunagi kasutanud. 

Millega saab vähendad riski haigestuda rinnavähki?

Rinnavähi risk väheneb esmasrasedusega nooremas eas(alla 30 eluaasta), sünnituste arvu tõustes ja pikemaajalisema rinnaga toitmise tulemusel. 

Rinnavähi tekke riski saab oluliselt vähendada, olles füüsiliselt aktiivne, säilitades normaalset kehakaalu ja toitudes tervislikult. Väga oluline on täiskasvanueas säilitada kehamassiindeksit vahemikus 18,5 – 24,9.

15. oktoobril toimub juba kümnendat aastat EUROPA DONNA (Euroopa Rinnavähi Ühendus) poolt algatatud üleeuroopaline teavituskampaania Rinna Tervise Päev, millega soovitakse tütarlastele ja naistele meelde tuletada tervislike eluviiside tähtsust rinnavähi ennetamise seisukohast ning rinnavähi varajase avastamise võimalusi. Tänavu on Rinna Tervise Päeva motoks „Tervislikud eluviisid“.