Foto: PantherMedia / Scanpix
Toimetas Silja Paavle 16. oktoober 2017 12:03
Seda, kui oluline on laste organismi normaalseks arenguks piim ja piimatooted, teavad ilmselt paljud lapsevanemad. Kuid mida teha lastega, kes naljalt piimaklaasi kätte ei võta ning oma igapäevasest valgu- ja kaltsiumidoosist pigem eemale hiilima kipuvad?

Toiduliidu tegevjuhi Sirje Potisepa sõnul on poelettidel saadaval ohtralt erinevate maitsekombinatsioonidega jogurteid ja kohupiimakreeme, kuid need on siiski magustoit, millega lapsed liialdada ei tohiks.

„Eesti kaupluste piimatoodete lett teeb silmad ette paljudele Lääne-Euroopa poodide pakutavale ning aasta-aastalt kasvav suhkruvabade piimatoodete valik tagab piiramatu mänguruumi lapsele meelepäraste piimaroogade valmistamiseks,“ kinnitas ta.

1. Lapsed armastavad nosimist, miks siis mitte kasutada seda ära ja teha näiteks köögiviljade kõrvale lihtne dipikaste maitsestamata jogurtist või viimastel aastatel poodides võidukäiku teinud kreeka jogurtist. Ära aga liialda maitsestusega – maitseained sisaldavad palju soola ja sageli ka kunstlikke aineid, millega lapsed peaksid piiri pidama ning millega nad ei tohiks tervislike toitumisharjumuste väljakujunemiseks ära harjuda.

2. Eestimaine jäätisevalik on ütlemata eeskujulik ning kvaliteetne koorejäätis annab lapsele tegelikult ka väga palju kasulikke toitaineid. Kui tahad jäätisele vaheldust pakkuda, võid valmistada maitsestamata jogurtist jäämaiuseid, lisades sellele erinevaid puuvilju või talveks sügavkülma varutud marju.

3. Joogipiim pakub hulgaliselt silmailu ja maitseelamusi, kui teed sellest mõnusa piimakokteili, blenderdades piimaga sügavkülmast leiduvad marjad nagu maasikad, vaarikad, mustikad või banaane. Kui soovid anda piimajoogile rohkem magusust, eelista suhkrule mett, mille glükeemiline indeks on madalam.

4. Joogid ja söögid, mis ei kuulu laste lemmikute hulka, muutuvad palju nauditavamaks, kui neid serveeritakse lõbusalt. Hangi piimajoomiseks eriline klaas või tass ning eriti efektne, rohkete keerdude ja värvidega joogikõrs, mis on mõeldud ainult piima tarbimiseks.

5. Ole lapsele eeskujuks – joo ka ise piima ja näita, et sa naudid seda. Kui piima joomine toimub kohustuslikus korras ning tõreda olemisega lapsevanem ootab nõudlikult klaasi tühjendamist, mõjub see lapsele sama ebameeldivalt kui kibeda köharohu võtmine.