Kogu maailmas on südame äkksurmade korral probleemiks kõrvalseisjate oskamatus, julguse puudus ja saamatus kasutada esmaseid elustamisvõtteid. Foto: TEET MALSROOS
Toimetas Silja Paavle 16. oktoober 2017 15:58
Täna tähistatakse üleeuroopalist südame taaskäivitamise päeva ja sel puhul õpetavad Tallinn Tervishoiu Kõrgkooli üliõpilased ettevõtetes ja avalikes kohtades praktilisi elustamisvõtteid, sest kogu maailmas on südame äkksurmade korral probleemiks just kõrvalseisjate oskamatus, julguse puudus ja saamatus kasutada esmaseid elustamisvõtteid. 

„Tallinna Tervishoiu Kõrgkool tähistab südame taaskäivitamise päeval oma 77. aastapäeva ja sel puhul otsustasime kinkida oma teadmisi ja oskusi, mis aitavad päästa inimeste elusid. Meie üliõpilased koos õppejõudude ja spetsialistidega kiirabist ja haiglast õpetavad elustamisvõtteid erinevates riigiasutustes ja ettevõtetes,“ rääkis Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rektor Ülle Ernits.  

Eestis sureb igal aastal tunnistajate juuresolekul südame äkksurma ligikaudu 700 inimest. Enne kiirabi saabumist alustatakse ainult 35 protsendil juhtudest  elustamisvõtetega. Ellujäämise võimalus on alla 10 protsendi, kui enne kiirabi saabumist elustamisega ei alustata. 

„Praktiliste elustamisoskuste omandamisel on oluline saada vahetu, praktiline kogemus mannekeenil harjutades, sest elustamisvõtetega alustamine südame äkksurma korral tõstab ellujäämise tõenäosust kordades.  Tallinna Tervishoiu Kõrgkool peab oluliseks pakkuda õppe- ja arendustöö kõrval vajalikke teenuseid ühiskonnale erinevates valdkondades, nagu näiteks heaolu, tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonnas,“ sõnas Ülle Ernits.