Foto: PantherMedia / Scanpix
Keha
18. oktoober 2017, 12:20

Kolm kõige sagedasemat müüti uriinipidamatusest

Uriinipidamatus võib kimbutada igaüht ning statistika näitab, et ligi 10% eestlasest kannatabki tahtmatute uriinilekete käes. Inimesi füüsiliselt, vaimselt ja rahaliselt koormava haigusega käivad kaasas mitmed müüdid, mis tegelikult tõele ei vasta.

„Uriinipidamatusest ei julge inimesed kõva häälega rääkida, aga on palju küsimusi, millele tegelikult vastuseid otsitakse. Samuti ringlevad mitmed müüdid, mis vajavad selgelt ümber lükkamist,“ sõnas Lille uriinipidamatuse tooteid müüva OÜ Tervise Abi esindaja Liivi Vestholm, kes annab ühtlasi vastuse ka kolmele kõige sagedasemale uriinipidamatusega seotud müüdile.

Müüt: vähene veetarbimine vähendab uriinilekkeid

"Tahtmatute lekete ärahoidmiseks vähem vett juua ei ole lahendus. Vastupidi, vähesest vedeliku tarbimisest tulenev vedelikupuudus võib kaasa tuua kõhukinnisuse ja kuseteede infektsiooni, mis võib tekitada uriinipidamatust,“ selgitas Vestholm. „Päevane normaalne vedeliku tarbimine on umbes 1,5-2 liitrit. Soovitan hoiduda kofeiiniga jookidest, mis võivad ärritada põit ja tekitada sagedasemat urineerimisvajadust.“

Müüt: vananemine ja uriinipidamatus käivad käsikäes

„Uriinipidamatus ei sõltu vanusest, kuna probleem võib puudutada nii noori kui ka vanu. Olgugi et vanusest tulenevad normaalsed füsioloogilised muutused võivad mõjutada inimese võimekust põit talitada, ei tekita vanus uriinipidamatust,“ ütles Vestholm. „Normaalne vananemine on uriinipidamatuse riskifaktor nagu ka rasedus, ülekaalulisus, neuroloogilised haigused, nakkused ja geneetilised ning pärilikud häired.“

Müüt: uriinipidamatuse käes vaevlevat dementset inimest ei saa aidata

„Dementne inimene võib tõesti kaotada kognitiivsed oskused, näiteks õigel ajal tualetis käimine, samuti ei pruugi nad osata enda vajadustest märku anda,“ tõdes Vestholm. „Kuid siiski, tuletades inimesele tualetis käimist regulaarselt meelde, pannes talle selga riided, mis lihtsustavad tualetis tegutsemist, muutes tualeti kergesti äratuntavaks ning valides sobivaid pidamatuse tooteid, on võimalik seda inimest aidata ning uriinipidamatust leevendada. Need sammud küll ei pruugi uriinipidamatust välja ravida, kuid kindlasti aitavad need väikesed muudatused parandada selle inimese elukvaliteeti.“