Pigem peaksid eakad inimesed ühistranspordis seisma.Foto: MARIANNE LOORENTS
Toimetas Greete Kõrvits 19. oktoober 2017 17:05
Eakale kodanikule ühistranspordis istet pakkuda on viisakas. Kui see ununeb, siis ilmselt on igal inimesel, eriti lapsepõlvest mõni mälestus väga rahulolematust pensionärist, kes kõva häälega üle bussi sinu kasvatuse taset kommenteerib. Kuid mõnede ekspertide hinnangul on bussis istumine vanemate inimeste tervisele hoopis kahjulik, nagu ka muidu vähene aktiivsus.

Öelda vanemale inimesele, et võta rahulikult, ära rabele ja jahmerda nii palju on vale. Vähesest liikumisest saavadki paljud hädad alguse.

Oxfordi ülikooli professor Sir Muir Gray jagas ajalehele The Sun soovitusi, kuidas eakaid sugulasi tervislikumate eluviiside juurde suunata. Pigem tuleks vanemal inimesel lasta ise poes käia ja ise kotte kanda, mitte tema eest poes ära käia. Tuleks julgustada teda lifti asemel treppe kasutama ning kui ta elab majas, milles on mitu korrust, paigaldada trepile kaks käsipuud, et tal oleks treppidest käimiseks korralik tugi. Ka peaksid vanad inimesed vähemalt kümme minutit päevas väljas värske õhu käes ennast liigutama.

Kuid lisaks sellele on professoril veel üks oluline nõuanne: mitte lasta vanainimestel bussis istuda. Seismine on neile väga hea jõukohane harjutus, tervisele kasulik, parandab rühti ja hoiab lihased töös.

Ortopeediakirurg Scarlett McNally selgitab, et kõrges eas ei ole mitte vanus see, mis tervist rikub, vaid vähene liikumine. Isegi väga väärikas eas inimesed peavad saama ennast jõudumööda liigutada, kas või mööda hooldekodu koridore edasi-tagasi kõndida.

Samal teemal

Kommentaarid  (75)

future 22. oktoober 2017 13:26
Pensionäriea saabumisel tuleks kõigile vanureile anda rulaatorid, las siis kihutavad nendega ühest linnaosast teise, Maxima söögikotid kah peal!
Kahjuks aga praegused noored seda enam ei näe, sest selleks ajaks on nad kõik juba pimedad ja kurdid ... kõrvaklappides, kõvast musast ja nutikatest!
... 22. oktoober 2017 07:47
pole ju vaja rääkida ainult vanuritest, kellele peab ühissõidukis istet pakkuma, vaid inimlikkusest, elementaarsest viisakusest. Normaalne terve inimene märkab enda kõrval teist inimest, kes on antud olukorras nõrgem ja võib olla ohus ning vajab tõenäoliselt isrekohta rohkem kui sina. Lapseootel naised, väike laps, eakas inimene , ilmselgelt puudega või tervisehädaga inimene. Ja kui see normaalne istuv inimene hoolib, loobub oma istekohast, väärib ta austust.
Kas sulle, noor istuv inimene ei tule pähe, et kui sinu oma eakas või haige pereliige juhtubseistes bussis kukkuma, võib eakas murda näiteks puusaluu, reieluu, mis ei paranegi ja võib ta edaspidi hooldajat vajada, või et sinu last ootav abikaasa võib viga saada... Aga sinu lähedastega ei juhtu iial midagi, nad ei vaja iial teiste tähelepanu ja hoolimist,,, Sest sina ise oled ju alati kõrval.' hoolimas, hoolitsemas...
Mädanik 22. oktoober 2017 11:31
Last ootav ema on tugeva ühiskonna väärtus aga mitte mööda tallinnat tralliv vanur.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS