Keha

TEADLASED: hea tuju vaktsineerimise päeval tagab eakatele parema kaitse gripi eest 

Toimetas Silja Paavle, 20. oktoober 2017 10:50
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kui soovid, et su eakas lähedane oleks gripi eest korralikult kaitstud, taga, et tal oleks immuniseerimise päeval hea tuju. Nii soovitavad teadlased.

Eakatel on grippi haigestumine seotud tõsiste haigusnähtude, kõrgenenud hospitaliseerimise ja suremusega, kuid gripivaktsiini tõhusus on neil viletsam kui nooremates vanusegruppides. Nüüd uuriti immuunvastuse kujunemise võimalikke mõjutajaid, vahendab meditsiiniportaal Med24.

Samal teemal

Uuriti 138 inimest vanuses 65-85 aastat (61% naised), kes elasid kodus ja pidid saama 2014/2015 hooaja põhjapoolkera gripisüsti. Vaktsiinis sisalduvast kolmest gripitüvest kaks (A H3N2 ja B) olid olnud ka eelmise hooaja gripivaktsiinis, uuena oli lisatud A H1N1 tüvi. 

Osalejad täitsid päevikuid kaks nädalat enne ja neli nädalat pärast vaktsineerimist. Jälgiti nende meeleolu, toitumist (eraldi arvestati vitamiinide ja mineraalainete sisaldust toidus), füüsilist aktiivust ja und. Gripivaktsiini tõhusust hinnati A H1N1 vastu kujunenud antikehade tiitri testimisega 4. ja 16. nädalat pärast immuniseerimist. 

Uuritud teguritest oli vaktsiini tõhususe parim ennustaja katseisikute meeleolu immuniseerimise päeval. Samuti oli immuunvastus parem nendel, kes olid kogu 6-nädalase päevikupidamise vältel paremas tujus, kuid tugevamini mõjutas konkreetne vaktsineerimise päev. Teised uuritud tegurid immuunvastuse kujunemist ei mõjutanud.

Samal teemal

16.01.2018
VAKTSINEERIMINE ON PARIM GRIPIKAITSE: vaktsiini peaks jaguma veel kõigile soovijaile
18.11.2017
Väikelastele sobiv gripivaktsiin saab selleks hooajaks lõplikult otsa
24.10.2017
Lõviosa Eestisse planeeritud gripivaktsiinist on kohal
18.10.2017
GRIPP: kuidas see raske haigus ära tunda ja end selle eest kaitsta?