Keha

Sibulakoores sisalduvad ained aitavad vererõhku langetada 

Õhtuleht.ee, 3. november 2017 14:05
Foto: PantherMedia / Scanpix
Sibul on sügistalvisel viirushaiguste perioodil igati kasulik abimees, kuid pikemas plaanis võib sellest köögiviljast abi olla aga ka kõrgvererõhuga kimpus olevatele inimestele.

Ajakirjas British Journal of Nutrition ilmunud artikli kohaselt korraldasid Saksamaa Bonni ülikooli teadlased  katse ülekaaluliste või rasvunud vabatahtlikega, kellest osal oli ühtlasi ka kõrge vererõhk, andes neile kas platseebot või siis sibulakoore ekstraktist valmistatud toidulisandeid. Kuigi tavalistele inimestele sibul olulist mõju ei avaldanud, parenes tervis neil, kel diagnoositud kõrgvererõhutõbi.

Katses osalejatel langes süstoolne ehk ülemine vererõhk keskmiselt 3,6 mmHg.

Sibula koores leiduv flavonoid ehk lõhna ja maitset andev värvaine – kvertsetiin – lõhustub kehas, mistõttu takistavad tekkinud kemikaalid kroonilist põletikku, mis põhjustab arterite tihenemist. Mille tagajärjel aga vererõhk täpselt langeb, ei ole teadlastele veel päris selge. Antioksüdanti kvertsetiin leidub nii sibulas, selleris, õunakoores, marjades kui tsitruselistes ja tees.

162 mg päevas kvertsetiiniga ekstrakti ületab Euroopa Liidu keskmise päevase koguse 10-15-kordselt.

Teadlased kirjutasid artiklis lisaks, et vererõhu langetamisel ei saa välistada ka teisi sibulakoores leiduvaid kasulikke aineid, ent neid praeguses uuringus ei uuritud.

Samal teemal

29.09.2017
ÜLEMAAILMNE INSULDIPÄEV: Insult tabab aastas 4500 eestimaalast
25.09.2017
Kas tead, millised on insuldi sümptomid?
06.09.2017
Mida vähem stressi, seda tervem süda
21.08.2017
Kuidas vältida üleliigseid kulutusi ravimitele kroonilise haiguse puhul?