Keha

Kuidas vältida arvutiekraani vaatamisest põhjustatud silmade kurnatust? 

Silja Paavle, 15. november 2017 15:21
Foto: PantherMedia / Scanpix
Juba kümme aastat on selge, et esineb seos arvutite üha laiema leviku ja nägemisprobleemide sagenemise vahel. Näiteks kurdavad arvutikasutajad üha enam kaugel asetsevate objektide hägususe, silmade kurnatuse ja väsimuse üle. Selle tulemusel on tekkinud nn lähitööst põhjustatud ajutine lühinägevus.

Ilmselt on tundnud seda pea igaüks, kes on end pikemalt arvutiekraani vaatama unustanud – aknast välja vaadates on pilt udune, kirjutatakse KSA silmakeskuse blogis. Nägemine muutub häguseks, sest väiksed silmasiselihased teevad suurt tööd, et fokusseerida nägemine kindlasse punkti.

Mida kauem me sedasi oma silmi kurname, seda kaugeleulatuvamad võivad tagajärjed olla.

Kuidas arvutiekraani vaatamisest põhjustatud kurnatust vältida?

Samal teemal

Ekspertide sõnul tuleks kord tunnis 5 minutit aknast välja vaadata või veel parem olla see aeg loomuliku valguse käes õues.

Lisaks on tähtis ka õigesti toituda. Näiteks leiti ühes platseebouuringus, et silmade kurnatus ja nägemisprobleemid vähenesid märgatavalt neil, kes tarbisid korinti (väikseid tumedaid seemneteta rosinaid). Samas võib sarnane efekt olla mis tahes muul punasel, lillal või sinisel marjal, seega ei tee paha lisada oma menüüse ka mustikaid, jõhvikaid ja vaarikaid.

Tänapäeva kiire elutempo juures võib tekkida küsimus, miks marjadega vaeva näha, kui võime tarbida lihtsalt kiiresti kättesaadavaid toidulisandeid. Ent toidulisandite testid on korduvalt näidanud, et väga harva sisaldavad need seda, mis sildil kirjas. Pahatihti on sildid eksitavad ja annavad tarbijale valeteavet – taimsete toidulisandite turg on selle poolest kurikuulus. Ühest suurimast USA-s tehtud uuringust selgus, et lõviosa taimsete toidulisandite silte peegeldavad pehmelt öeldes tootjate piiritut fantaasiaküllust.

Seega: mis puudutab arvutiekraani vaatamisest põhjustatud silmade kurnatust, siis parim ennetav ja leevendav ravim on tarbida võimalikult palju siniseid ja punaseid marju ning silmadele kord tunnis puhkust anda.