Uudised

Patsientide esindusühing soovib HPV-vaktsiini immuniseerimiskavast eemaldada (8)

Õhtuleht.ee, 28. november 2017, 14:11
Foto: PantherMedia / Scanpix
Patsientide esindusühing tegi ettepaneku HPV-vaktsiini eemaldamiseks immuniseerimiskavast, sest see polevat ohutu.

Eelmise nädala "Pealtnägijast" selgus, et vaktsineerimisvastaste foorumi administraator on aastaid Eesti patsientide esindusühingut juhtinud Pille Ilves. Täna jõudis tervise- ja tööministrini tema allkirjastatud kiri patsientide esindusühingult murega immuniseerimiskava muudatuse pärast, millega lisati inimese papilloomiviiruse (HPV) vaktsiin immuniseerimiskavva alates 2018. aastast. 

Samal teemal

"Käesoleva pöördumisega teeme ettepaneku HPV-vaktsiini eemaldamiseks immuniseerimiskavast, sest HPV-vaktsiin on meie ühingusse pöördunud inimeste poolt esitatud argumentidele tuginedes ebavajalik ja ohtlik," seisab kirjas, kus on välja toodud 30 erinevat väidet, mida soovitakse ministeeriumiga arutada.

Patsientide esindusühingu pöördumise ajendiks on fakt, et uuest aastast saavad tüdrukud end tasuta inimese papilloomiviiruse vastu vaktsineerida.

HPV-vaktsiin pakub kaitset emakakaelavähi üheks olulisemaks põhjustajaks peetud inimese papilloomviiruse (HPV) vastu. Papilloomiviiruseid on üle saja tüübi, vähki tekitab neist vaid osa. Papilloomiviiruse tüübid HPV16 ja 18 põhjustavad 70% emakakaelavähkidest ning sellest hoidumiseks soovitavdaki arstid end vaktsineerida.

Vaktsineerimine annab kaitse HPV16 ja HPV18 poolt põhjustatud vähieelsete muutuste ja -emakakaelavähi vastu. Vaktsineerimine ei välista emakakaela vähki haigestumise võimalust, vaid vähendab oluliselt haigestumise riske.

Eestis on emakakaelavähi esmashaigestumus ja suremus üks Euroopa kõrgemaid, haiguse tagajärjel sureb Eestis igal aastal keskmiselt 70 naist ja naiste pahaloomulistest kasvajatest on emakakaelavähk esinemissageduselt viiendal kohal. Tüdrukute HPV-vastane vaktsineerimine on käivitunud juba enamikus Euroopa Liidu liikmesriikides.

8 KOMMENTAARI

t
troll 4. detsember 2017, 18:45
Minu meeles patsientide esindusühing ei saa kuidagi sekkuda raviprotsessi. See on ennekuulmatu!
Kas MTÜ juhti on ülima ebaprofesionaaluse eest võimalik vallandada?
tahad ravis kaasa rääkida, õpi arstiks või proviisoriks!
a
Anna 29. november 2017, 16:34
Mul leiti aasta tagasi, kui olin 25, emakakaelal vähieelsed muutused ja saadeti kohe opile. Nii hirmus oli. Pärast tegin teiste tüvede eest kaitsmiseks ka vaktsiinid ja kavatsen oma lastele ka teha, raha eest või rahata. Loodan väga, et see jääb ikka sisse.
Loe kõiki (8)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee