Terviseuudised

LÄBIMURRE: geenmuundatud sääsed võivad tuua inimestele tervema tuleviku (14)

Piret Pappel, 9. detsember 2017, 00:01
HAIGUSTE LEVITAJA: Metsasääsk Aedes aegypti külvab troopilistes ja subtroopilistes maades, kus eestlasedki meelsasti puhkamas käivad, Zika- ja Chikungunya viirust, kolla- ning dengepalavikku. Biotehnoloogiafirma Oxitec on aga muundanud selle liigi isasääski nii, et nende järglased surevad enne suguküpseks saamist.Foto: Vida Press

Meie laiuskraadidel on sääsed tüütud pinisejad, kelle piste ajab tundliku naha sügelema. Ohtlikke haigusi ei levita nad siin enam ammu, kuigi veel paarsada aastat tagasi oli Eestiski sääskedega levivat malaariat. Seevastu soojema kliimaga aladel on inimene kahetiivalistele pikanokameestele sõna otseses mõttes sõja kuulutanud ja võtnud lahingus appi biotehnoloogia viimase sõna: muundatud geenidega sääsed.

Teadlaste arvestuste põhjal sureb igal aastal sääskede laiali kantud tõbedesse umbes miljon inimest. Nad levitavad malaariat, dengepalavikku, Chikungunya- ja Lääne-Niiluse viirust. Möödunud aastal võttis ainuüksi malaaria 445 000 inimese elu. Seda haigust aga põdes kogu maailmas 216 miljonit inimest.

Viimane paanikakülvaja on Zika-viirus, mis kahjustab areneva loote närvisüsteemi. Peale inimesi ohustavate haiguste kannavad sääsed edasi ka hobustele ja koertele ohtlikke parasiite. Näiteks levib nendega koerte südameusstõve tekitaja ümaruss Dirofilaria immutis, kes täiskasvanud peast elabki koera südames ja laastab nii peni tervist.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

12. detsember 2017, 18:49
FOTOD | RATAS PARIISIS: tark investeerimine aitab ära hoida järsud muutused ühiskonnas
1. august 2017, 04:00
Sääsk pistab vaikselt kupla, parm rebib ihusse hirmsa augu
27. juuni 2017, 14:09
4 viisi, kuidas looduslikult sääski tõrjuda