Uudised

Uuest aastast saab raske ja sügava intellektihäirega täisealistele taotleda päeva- ja nädalahoidu (3)

Toimetas Silja Paavle, 20. detsember 2017 10:03
Pilt on illustreerivFoto: PantherMedia / Scanpix
2018. aastast on raske või sügava intellektihäirega täiskasvanutel võimalus saada igapäevaelu toetamise teenust ühes kuus kuni 21 ööpäeva. Teenus aitab vähendada lähedaste hoolduskoormust ning annab intellektihäirega täisealisele võimaluse elada oma kodus.

„Päeva- ja nädalahoiuteenus on mõeldud inimestele, kes ei ole ise võimelised enese eest hoolitsema ja vajavad selles kõrvalabi,“ ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. „Sellega toetab riik ka kohalikke omavalitsusi oma inimeste abistamisel, et vähendada perede hoolduskoormust ning pakkuda inimestele nende vajadustele vastavat teenust.“

Samal teemal

Raske ja sügava intellektihäirega inimesele tagatakse lisaks tavapärastele igapäevaelu toetavatele tegevustele ka juhendamine ja abistamine riietumisel ja söömisel ning hooldus- ja hügieenitoimingutes. Samuti nõustatakse teenust saavate inimeste lähedasi mõistmaks ja tulemaks toime inimese erivajaduse ja võimalike käitumise eripäradega. Teenuse kasutajal tuleb tasuda omaosalus toitlustuse ja ööbimise korral  ka majutuse eest. Omaosaluse tasumiseks on võimalik vajadusel taotleda abi kohalikult omavalitsuselt.

Suurema hooldusvajadusega inimeste toetamiseks tagatakse määrusega sellele teenusele riiklik maksimaalne hind: ööpäevasel teenusel 45 ja päevasel 35 eurot. Kuna erinevaid võimalusi ja lahendusi pakkuv teenuse osutamine nõuab teenuseosutajalt paindlikkust ja teatud hulga personali tööl hoidmist, arvestatakse talle ka valmisoleku tasu 65% teenuse maksumusest. Teenuse taotlemiseks peab inimene pöörduma Sotsiaalkindlustusametisse.

Samal teemal

31.00.2018
VIDEO | Sotsiaalkindlustusameti juht: puuet on määratud liiga lihtsalt ja valedele inimestele
08.08.2017
Tallinnas valmib uus päevakeskus mäluhäiretega inimestele
11.06.2017
Tiina Kangro | Eesti sotsiaalsüsteemi ilmselt kohtu abita remontida ei saa
11.06.2017
Meeleheitel isa: "Ma ei ole valmis oma lapsest loobuma. Veel mitte…"