Terviseuudised

Vähiravifond: ravimitootjad annavad meile suuri soodustusi (5)

Toimetas Triinu Laan, 28. detsember 2017, 18:20
Foto: Andres Putting / Ekspress Meedia
Tänane Eesti Päevaleht puudutab valusat teemat - vähiravimite pööraselt soolased, kuid kas ka õiglased hinnad.

Vähiravifond "Kingitud elu" kirjutab oma sotsiaalmeediakontol,  et kuigi ravimite hinnad on tõesti ulmeliselt kõrged, ei ole  need ka päris laest võetud ning ravimifirmade seletustes on oma loogika. Kui keegi on nõus maksma, siis küsitakse julgesti. Kuni konkurents asjad paika paneb: tuleb turule odavam ja parem ravim. 

Samal teemal

"Me võitleme fondis iga päev, et saada ravimitele maailma parimaid hindu ning kasutada igat fondi annetatud eurot maksimaalselt efektiivselt," kirjutatakse fondi kontol ning tõdetakse, et nemad usuvad  nn riskijagamise mudelitesse, kus haigekassa maksab ravimi eest tootjale vaid siis, kui see toimib.

Ehkki vähiravifondi osakaal Eesti vähiravimiturust on juba umbes 5-10 protsenti  - haigekassa ostis 2016.aastal vähiravimeid 25 miljoni euro eest, fond ostis tänavu umbes 1,5-2 miljoni euro eest - ollakse siiski väga väike ostja ning napib jõudu hindades läbi rääkida.

"Sellele vaatama on rõõm tõdeda, et peaaegu kõik ravimitootjad on tulnud fondile hinnas mingil moel vastu, võttes ilmselt arvesse seda, et me sõltume annetustest. Vahel saame 20-30 protsenti soodustust, mõnikord kolm ravimikarpi kahe hinnaga, vahel toetavad ravimifirmad meid rahalise annetusega," seisab lehel. 

Seni suurim ühekordne soodustus ühe inimese ravile ulatub 
peaaegu 90 000 euroni. Nimelt sai fond viieaastase Taurise ravimi, mille letihind on umbes 180 000 eurot, 50-protsendilise allahindlusega. 

Ka ühe mehe melanoomiravi, mille ravimi letihind on 160 000 eurot, sai fond aastaid tagasi allahindlusega, mis vanas rahas küündinuks miljoni kroonini.

Vahel piisab mõnest telefonikõnest või e-kirjast näiteks Viini, Londonisse, Zürichisse või New Yorki, et hoida kokku kümneid tuhandeid eurosid annetajate raha.

"Fakt jääb ometi faktiks: isegi rikkad inimesed ei jaksa endale vähiravimeid osta, rääkimata siis mitte nii rikastest. Ning seda mitte ainult Eestis, vaid ka mujal maailmas. Aga elada tahavad kõik," tõdetakse fondi lehel.