Mis peaks tarbiba D-vitamiini.Video: Alar Truu
Terviseuudised
19. veebruar 2018, 09:58

Arstid ei saa enne D-vitamiini vaeguse kõrvaldamist ühtegi haigust välja ravida.

ÕL VIDEO | D-vitamiini puudus – kas uue aja moehaigus või eestlasi hävitav salamõrvar? (33)

Vähk, luuhõrenemine, depressioon, luu- ja liigesevalu ning krooniline väsimus on vaid mõned haigused, mille süüdlasena nähakse viimasel ajal üha tihedamini D-vitamiini puudust. Ometi oli mullu end meditsiinilaboris SYNLAB testinud eestlastest koguni 75 protsendil D-vitamiini hulk alla soovituslikku tervislikku taset.

Miks D-vitamiini puudusest viimasel ajal nii palju räägitakse? Paarkümmend aastat tagasi see ju nii teravalt päevakorras ei olnud.

„Paarkümmend aastat tagasi sellest tõepoolest niipalju ei räägitud,“ ütleb BENU apteegi proviisor Moonika Markov. „Aga me võib olla kõik mäletame, vastavalt vanusele muidugi, et vanasti võeti kalamaksaõli. Varem räägiti D-vitamiinist just seoses luude tugevuse ja kaltsiumi imendumisega ning lastel esineda võiva rahhiidiga. Sellest räägiti tegelikult ka paarkümmend aastat tagasi. Tänapäeval on inimestel teadlikkus palju rohkem tõusnud ja D-vitamiini vaegust seostatakse väga paljude erinevate haigustega. Öeldakse isegi, et me ei saa kõrvaldada ühtegi haigust ja selle põhjust enne, kui me ei ole kõrvaldanud D-vitamiini vaegust.“

Mida tasub D-vitamiinist kindlasti teada ja kust me seda siis saame?

„Apteegis on hästi palju erinevaid D-vitamiini preparaate, erinevas ravivormis. On tilkadena, kapslitena, spreina ja tablettidena. Tegelikult võiks iga inimene teada oma D-vitamiini näitu. Nii lapsed, kui täiskasvanud. Vastavalt sellele peab ka D-vitamiini tarvitama. Toidust me D-vitamiini väga ei saa, sest D-vitamiini toodetakse nahas kolesteroolist päikesevalguse toimel ja seetõttu ongi meil D-vitamiini vaegus. Päikest on meie laiuskraadidel teatavasti võrdlemisi vähe.“

Kus on D-vitamini taset kõige lihtsam kontrollida?

„Väga lihtne on seda kontrollida Benu apteegis. Tuleb leida endale sobiv apteek, kus D-vitamiini taset kontrollitakse ja mõõdetakse. Kindlasti tasub ette helistada ja aeg broneerida.“

Mis võib juhtuda pikaaegse D-vitamiini vaeguse korral?

„Pidev D-vitamiini puudus võib lastel põhjustada rahhiiti, mida esineb veel ka tänapäeval. Täiskasvanutel muidugi osteoporoosi ehk luuhõrenemist. Loomulikult ka väsimust ning põhjuseta luu ja liigesevalu, isegi migreeni. Ka seda seostatakse D-vitamiini puudusega.“

Kas päikesereisidel käivaid inimesi D-vitamiini puudus ei kimbuta?

„See mille me reisilt saame, olles seal nädala või kaks päikese käes, see püsib organismis ainult kuni kuu aega. Pikaaegselt see D-vitamiini taset ei tõsta. Kindlasti tasub D-vitamiini juurde tarvitada.“