Riigi alkoholipoliitika, sh ennetustöö ja abivajajatele professionaalse nõustamis- ja raviteenuse pakkumine aitab vähendada surmasid alkoholi tarvitamisest põhjustatud haigustesse. Foto: PantherMedia/Scanpix
Toimetas Silja Paavle 26. veebruar 2018 16:12
Esialgne statistika näitab, et 2017. aastal suri Eestis alkoholi tarvitamisest põhjustatud haiguste tõttu 419 inimest. 2016. aastal suri samal põhjusel 465 inimest.

Tervise arengu instituudi (TAI) surma põhjuste registri juhataja Gleb Denissovi sõnul on tegemist alles esialgsete andmetega, kõik andmed ei ole veel laekunud. „Võib siiski üsna kindel olla, et suremus alkoholi tarvitamisest põhjustatud haigusesse oli mullu väiksem kui aasta varem,“ kinnitas Denissov. Lõplik statistika selgub märtsikuu lõpus.

TAI direktori Annika Veimeri sõnul on alkoholi tarbimine Eestis kolmandat aastat langustrendis ja see on hakanud kajastuma ka alkoholi põhjustatud suremuse vähenemises.

Surma põhjuste register näitab nimelt, et kui 2015 aastal suri alkoholi tõttu 495 inimest, siis 2016 oli see arv 465 ja 2017 esialgsetel põhjustel 419 inimest.

„See näitab, et oleme õigel teel. Riigi pikaajaline alkoholipoliitika, mis keskendub nii alkoholi kättesaadavuse vähendamisele kui ka tõhusamale ravile ja ennetustööle, hakkab mõju avaldama,“ lausus Veimer. „Siiski tarvitab ligi 90% Eesti inimestest alkoholi. Seejuures umbes kolmandik neist on alkoholi liigtarvitajad, kellest omakorda hinnanguliselt umbes 10 000 naist ja 50 000 meest on alkoholisõltlased.“

Alkoholisurmad on üks oluline indikaator, mis võimaldab meil olukorda aastate lõikes jälgida – alates  2008. aastast oli alkoholi tarvitamisest tingitud haigustesse surnud inimeste arv möödunud aastal seni väikseim (2008. aastal 695). Nendele lisanduvad alkoholi tarvitamise tagajärjel toimuvad õnnetused ja muud alkoholi tarvitamisega seotud otsesed ja kaudsed kahjud.