Terviseuudised

Aasta arst Karmen Joller kritiseerib Lätti sõitjaid: ma näen pea iga päev, mida alkohol inimestega teeb (258)

Toimetas Annika Erg, 26. veebruar 2018 16:58
Karmen JollerFoto: Robin Roots
Aasta arst 2017 Karmen Joller kiritiseerib sotsiaalmeedias protestijaid, kes Eesti sajandal sünnipäeva Lätti alkoholi ostma läksid.

Joller kirjutas Facebooki mõistujutu väikesest lapsest ja teravast noast:

Samal teemal

"Üks väike laps tahtis mängida. Nii äge oli ju! Selline ilus, puidust peaga pussnuga. Läikiva teraga. Seda oli äsja teritatud. Kui seda tera vaadata, siis sädeles päike sellelt vastu väga ilusti. See lausa peegeldas!

Ja siis tuli ema! Ta võttis lapsel noa käest. Laps nuttis ja jonnis, trampis jalgu ja viskas karjudes pikali. Ema ei andnud nuga talle tagasi, püüdis selgitada, et laps võib sellega ennast vigastada. Mis võib... laps oli sama noa ennegi kätte saanud ja endale korduvalt sisse lõiganud. Laps jonnis ja röökis, jooksis lausa õue, et ka kõik teised näeksid, kui ülekohtuselt ema temaga käitunud on. Võttis ilusa pussnoa tema käest ära! Väidab, et see on terav. Las olla terav, see on ju äge!

Samamoodi käitusid need inimesed, kes oma vinget eesti jonni demonstreerides kodumaa suurel juubelil Lätti alkoholi ostma läksid.

Kasvage ükskord suureks, inimesed!

Foto: Kristo Kaasik

Järelmärkus. Terav nuga võib lapse käes olla küll, kui laps oskab seda kasutada või kui ta kasutab seda järelevalve all. Alkohol ei peaks kunagi lastele kättesaadav olema. Aga on!"

Joller seletas, et mida raskemini kättesaadav on alkohol, seda vähem seda kuritarvitatakse. "Ma näen pea iga päev, mida alkohol inimestega teeb," nentis arst.

Joller märkis, et ühe meetmega ei saagi probleemist jagu.

"On vaja rohkem - ja neid ka kasutatakse: alkoreklaam, kauplustes ei eksponeerita alkoholi (mõnedes riikides on kange alkoholi müük toidupoes üldse keelatud), seesama aktsiis ja nii edasi. Eesti on juba palju ära teinud. Oleks väga oluline, et kaasa tuleks ka kogukond," sõnas ta.

Joller rõhutas ka, et kõik Eestis kasutatud meetmed on teaduslikult põhjendatud.