Haige. Foto on illustreeriv.Foto: Anni Õnneleid
Maarit Stepanov 7. märts 2018 17:46
Eestis ringlevad gripiviirused sundisid möödunud nädalal arstidelt abi paluma ligi 7500 inimesel ning Terviseameti hinnangul on käes gripihooaja kõrgaeg. Gripist tingitud tüsistuste tõttu on praeguseks surnud 34 inimest.

Terviseameti andmetel pöördus möödunud nädalal ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 7493 inimest, kellest 42 protsenti olid lapsed. "Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 569. Eesti keskmisest suurem oli viirusnakkustesse haigestumus Läänemaal, Harjumaal, Ida-Virumaal ja Narvas, Rapla-, Viljandi- ja Tartumaal", vahendab Terviseameti kommunikatsiooninõunik Iiris Saluri. Võrreldes ülemöödunud nädalaga, oli haigestuti eelmisel nädalal grippi 13 protsenti rohkem.

Terviseamet kirjeldab, et möödunud nädalal kinnitati laboratoorselt 523 gripiviirust, neist 179 olid A- ja 344 B- gripiviirused. "Ringluses on üheaegselt kolm gripiviiruse alatüüpi, neist kaks on A-gripiviirused ja üks B-gripiviirus. Domineerivaks on hooajal kujunenud B-gripiviirus." 

Gripp on laialt levinud

"Grippi haigestumuse intensiivsust hinnatakse keskmiseks ja geograafilist levikut laialdaseks. Hetke situatsiooni arvestades võime kinnitada, et grippi haigestumiste kõrghooaeg on käes," teatab amet.

Gripihooaja algusest oktoobris on gripi tõttu haiglaravi vajanud üle 730 inimese. Terviseameti andmetel moodustavad nest 68 protsenti tööealised ja üle 65aastased inimesed. Sealjuures on vajanud intensiivravi veidi üle saja inimese vanuses 45 kuni 92 eluaastat. Neist 99 kuulusid riskirühmadesse. Kaks inimest saabusid haiglasse juba üliraskes seisundis.

Gripist tingitud tüsistusse surnud 34 inimeste vanus jäi vahemikku 53 kuni 98 eluaastat. Neist 31 volid vanuses 65 ja enam. "Kõik lahkunud kuulusid  riskirühmadesse kas vanuse või kaasuvate krooniliste haiguste tõttu, keegi polnud vaktsineeritud. Peamiseks riskiteguriks on olnud vanus ja kroonilised haigused," selgitab Terviseamet ja lisab teates, et kaasuvatest haigustest on olnud põhilised südameveresoonkonna haigused. Arvatakse, et gripist tingitud tüsistusse surnud inimestest kümme nakatusid haiglas. 11 haigestunut toodi haiglasse hooldekodudest, kellest on surnud seitse.

Raskekujuliste gripijuhtude (intensiivravi vajadus ja surmajuhud) ülevaade põhineb Tartu Ülikooli Kliinikumi, Ida-Tallinna Keskhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Narva, Viljandi ja Pärnu haiglate poolt edastatud andmetel.

Kiirabi ja EMO jaoks on talv tavaline

Ida-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja Märt Põlluveeri sünul on talv tavaline. "Jaanuari algusest oleme tuvastanud 295 gripijuhtu. Traumade osas ei ole ei halvem ega parem kui tavaliselt," kirjeldab ta. "Näiteks alates on alates 2017. aasta novembrist olnud koljusiseseid vigastusi 39 tükki. Samal perioodil 254 randme ja käelaba piirkonna luumurdu," sõnab ta ja lisab: "Tavaline talv."

Tallinna kiirabi peaarsti Raul Adlase sõnul ei ole praegune talv kiirabile väljakutsete profiilis olulist muutust toonud. "Väga libedat perioodi ei ole olnud ja ka jää ja lumi veel katustelt alla ei kuku," kirjeldab ta. "Tallinnas suuri suusa- või kelgukeskusi ei ole ja sel aastal ei ole raskeid vigastusi ka kodustel mägedel toimunud. Libisemise tõttu kukkujaid sellel aastal on Tallinnas, Viimsis ja Maardus kokku 183, kes on kiirabi kutsunud."

Adlas lisab, et talv ei ole veel läbi ja suuremad libedad ja jääpurikad, mis võivad tekitada traumasid, on arvatavasti veel ees.

Kuidas kaitsta end gripi eest?

Terviseamet soovitab gripi vältimiseks hoiduda rahvarikastest kogunemistest. "Kui oled haige, siis püsi kodus, nii hoiad ära viiruste edasikandumise," vahendab ameti kommunikatsioonijuht. "Tervetel tuleks haigetega vahet hoida, vahe peaks olema vähemalt meeter. Aevastades ja köhides katke suu kas paberräti või selle puudumisel varrukaga. Ja peske käsi. Saastunud kätega hoiduge näopiirkonna puudutamisest."

Parimaks ennetusviisiks nimetab amet õigeaegset vaktsineerimist ning parim aeg selle tegemiseks on sügis, sest viiruse vastu muutub organism immuunseks kahe nädala jooksul.