Neeruhaigus võib endast märku anda seljavaluga.Foto: PantherMedia/Scanpix
Toimetas Silja Paavle 7. märts 2018 14:05
Et naistel esineb neeruhaigusi sagedamini kui meestel, on tänavu naistepäeval tähistatava rahvusvahelise neerupäeva fookuses just krooniline neeruhaigus ja naiste tervis.

Kroonilisele neeruhaigusele ja selle tüsistustele tähelepanu pööramiseks tähistatakse rahvusvahelist neerupäeva igal aastal märtsikuu teisel neljapäeval alates 2006. aastast, sest neeruhaigused kulgevad varjatult ja väga paljud inimesed ei ole neeruhaigusest teadlikud.Elanikkonda hulgas esineb kroonilist neeruhaigust ligikaudu 10-14% ja just naistel esineb neeruhaigusi sagedamini kui meestel.

Kui peamisteks kroonilise neeruhaiguse põhjusteks elenikkonna hulgas on diabeet ja kõrgvererõhktõbi, siis mõned neeruhaigused on eriti tüüpilised naistele, näiteks  luupusnefriit ja äge või krooniline püelonefriit. Raseduse ajal on väga oluline tähelepanu pöörata kuseteede infektsioonide õigeaegsele ravile ja krooniliste neeruhaiguste varajasele avastamisele ning ravile.

Eesti nefroloogid ühinevad maailma nefroloogidega kutsudes üles kõiki naisi,  tüdrukuid ja meedikuid olema kursis naistel esinevate neeruhaiguste iseärasustega. Soovitame alati küsida nõu oma perearstilt kuidas varakult avastada neeruhaigusi ja hoida ära haiguse süvenemine. Meedikutele ja patsientidele on olemas ravijuhendid millal teostada uriinianalüüsi ja määrata neerufunktsiooni inimestel, kellel on suurem kroonilise neeruhaiguse tekkerisk. Uus, kroonilise neeruhaiguse ravijuhend patsientidele ja meedikutele valmis 2017 aastal ja on leitav veebilehelt: www.ravijuhend.ee

Eesti nefroloogid kutsuvad üles tervete neerude nimel:

-          järgima tervislikku eluviisi s.h. hoida kehakaal normis,

-          ravima õigeaegselt kuseteede infektsioonid,

-          lõpetama suitsetamine,

-          liikuda piisavalt,

-          mõõtma vererõhku,

-          teostama perearstil lihtsat uriinianalüüsi ja määrama neerufunktsiooni inimestel, kellel on suurem kroonilise neeruhaiguse tekkerisk (diabeedi ja kõrgvererõhktõve haiged ning inimestel, kes on ülekaalulised, üle 50 aasta vanad, suitsetavad või kellel on perekonnas esinenud kroonilist neeruhaigust).

Rahvusvahelisel neerupäeval korraldatakse üle maailma erinevates riikides üritusi ja ettevõtmisi, mis on pühendatud kroonilise neeruhaiguse ennetamisele

Ka Eestis on juba aastatid tavaks, et rahvusvahelise neerupäeva puhul toimuvad üritused: telefonikonsultatsioonid Eesti neerukeskustes, kus huvilised saavad telefoni teel vestelda nefroloogiga ja muud üritused.

8. märtsil 2018, rahvusvahelisel neerupäeval ja naistepäeval toimuvad üritused:    

* kell 14 - 15.30 vestlusring Tartu ülikooli kliinikumis "Neerud ja naiste tervis" (E korpus, patsiendiinfo ruumis 1. korrusel)

* kell  12 - 14 telefonikonsultatsioonid Eesti neerukeskustes:                                                             

- Põhja-Eesti regionaalhaigla (tel 6171272)                                                                

- Tartu Ülikooli kliinikum (tel 7318272)