Foto: PantherMedia/Scanpix
Ohtuleht.ee 20. märts 2018 13:21
Kas sa teadsid, et maks on päris hea taastuja, et naharakud uuenevad pidevalt ja et mõnikord võivad ka luumurrud ise kokku kasvada? Need on vaid kaks näidet sellest, kuidas meie keha end ise tervendab. Lisaks parandab see veel üsna mitut asja täiesti iseseisvalt.

* Maks asendab kahjustunud koed uutega. Maks on arstide hinnangul kõige paremini taastuv organ, kirjutab Reader´s Digest. Maks suudab asendada vanad rakud uutega ja seda tegelikult üsna kiiresti.

* Soolestik taastab oma kattekoe. Soolestik on iga päev aktiivses töös ning selle kattekude aitab kehast välja filtreerida mürke ja ka aineid omandada. Et see kõik toimiks veatylt, asendab keha kulunud rakke uutega. Samuti üsna kiiresti.

* Luud kasvavad kokku. Luumurru puhul hakkab juba mõni tund pärast murdu keha tekitama haava ümber luu kaitsmiseks vereklomitaolist moodustist. Paar nädalat hiljem asendub see pehme luukoega, siis lisanduvad luukoesse mineraalid ja luu muutubki tugevamaks. See pole aga kiire protsess, algse kuju taastamiseks läheb umbes kolm aastat.

* Naharakud uuenevad. Ja mitte vaid vigastustest paranemisel, vaid pidevalt. Inimese kehal sureb iga päev keskmiselt 30 000 naharakku ja kõigi nende asemele kasvavad uued. Sügavamale nahakihtidesse jõudnud vigastused siiski ei kao, ühed sellised on näiteks tätoveeringud.

* Kopsud taastuvad tubakast. Suitsetamine teeb kopsudele tõsist kahju, kuid kopsud püüavad end ka kaitsta. Kopsudes olevad karvakesed püüavad kopsudest liigset lima ja muid ebavajalikke aineid välja ajada ning tänu sellele ei saa kopsudesse ebavajalik ladestuda. Ja kui loobud suitsetamisest - siis ajavad kopsud mõne aja pärast sinna kogunenud lima välja ning tervis muutub paremaks.

* Aju taastab end. Kui varem usuti, et täiskasvanuna ei aren ajus ühtegi uut rakke, siis tegelikkuses on teadlased tõestanud, et aju taastab ja arendab end. Näiteks, kui kahjustada saab kõnelemisega seotud ajupiirkond, on võimalik, et aju annab ülesande selle tegevusega hakkamasaamiseks mõnele teisele piirkonnale ja inimene õpib ravi tulemusel ikka rääkima.