Terviseuudised

Talvekilodest priiks: kuidas põletada üleliigset rasva nii, et see tervisele ei hakkaks? (5)

Silja Paavle, 27. märts 2018, 07:27
Foto: Panthermedia

Talv hakkab seljataha jääma ja aeg on vähendada külmal ajal taljele kogunenud koormat. Kuid ükskõik, kas soovid parandada tervist või lihtsalt parem välja näha, on rasva põletamine üsna keeruline. Kuidas seda kõige hõlpsamini teha, õpetab Ida-Tallinna keskhaigla dieedi- ja toitumisnõustaja Elle Kalamägi.

Algatuseks tuletab Elle Kalamägi meelde, et näljutamine ei ole kaalulangetamise seisukohast kõige parem lahendus, kuna uuesti sööma hakkamisel tuleb sama palju ja veel rohkemgi kilosid bumerangina tagasi.

Ka võib näljutamine lõppeda toitumishäirega, mille tulemusel hakkab toit inimese üle valitsema. „Vanasõna soovitab tegutseda tasa ja targu,“ ütleb ta ja soovitab jälgida, et toidust saaks kõik vajalikud ained kätte. Nii on võimalik peale püsivama kaalulanguse saada ka parem meeleolu.

Ka märgib Elle Kalamägi, et peale dieedi ja kehalise tegevuse mõjutavad kaalu ja rasva vähenemist ka tervislikud tegurid. Õnneks on olemas palju lihtsaid samme rasvapõletuse tõhustamiseks ja mõni neist, nii kiirelt toimivad kui ka lihtsalt rakendatavad, toob toitumisnõustaja siinkohal välja.

Alusta treeningutega

Alusta jõutreeningut koos aeroobse treenimisega, kuna see on keha- ja kõhurasva vähendamisel efektiivsem kui ainult aeroobne treenimine.

Enamikus uuringutes soovitatakse 150–300 minutit mõõdukat jõutreeningut nädalas või 20–40 minutit intensiivsemat aeroobset treeningut iga päev. Jooksmine, kõndimine, jalgrattasõit ja ujumine on vaid mõni näide südamekoormust tõstvatest harjutustest, mis aitavad rasvade põletamisel ja kehakaalu langetamisel.

Söö kõrgema valgusisaldusega toitu

Dieedi alguses võib olla menüüs rohkem kõrge valgusisaldusega toiduaineid, kuna see vähendab söögiisu ja aitab paremini rasva põletada, alandab kalorite tarbimist ja aitab säilitada lihasmassi. 

Valgurikkamad toidud on liha, mereannid, munad, kaunviljad ja piimatooted.

Välista rafineeritud ja kiiresti imenduvad süsivesikud

Vähenda või väldi rafineeritud süsivesikute tarbimist. Neil on vähene kiud- ja toitainete sisaldus ning nende kõrge glükeemiline indeks põhjustab veresuhkru tasakaalutust, mille tagajärjel suurenev nälg paneb rohkem sööma. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

7. mai 2018, 16:47
Täisterapuder aitab kõrget vererõhku taltsutada
3. mai 2018, 14:30
Jook, mis parandab tervist ja põletab kümne päevaga hulga kõhurasva
2. mai 2018, 09:58
Kas sa tead, mis juhtub su kehaga pärast kaalulangust?
23. aprill 2018, 11:30
TEADUSLIKULT TÕESTATUD: need kuus asja teevad kõhurasvale säru