Et maks tegeleb muu hulgas energia tootmisega toitainetest, annab ta oma ülekoormatusest reeglina märku kestva väsimuse, keskendumisraskuste või päevase unisuse tekkimisega.Foto: PantherMedia/Scanpix
Silja Paavle 11. aprill 2018 09:55
Paljud ei teadvusta endale, et kui maks on üle koormatud ja ta ei tule oma tööga hästi toime, kannatab seetõttu kogu organism. Just seepärast on eluliselt tähtis maksa tervist hoida. Aga kuidas?

Proviisor Peeter Villako selgitab algatuseks, et kõhuõõne ülaosa paremal pool, rinnakorvi all asuv maks on organismi suurim nääre. Maks on proviisori sõnul ilmselt kõige töökam ja tegusam elund, mis toimetab pidevalt ja korraga väga erinevate asjadega. „Maks filtreerib ja puhastab verd, aidates organismil vabaneda kahjulikest ainetest. Ta toodab paljusid eluliselt vajalikke aineid: valke, seedeprotsessi jaoks vajalikke ensüüme ja sappi ning hoolitseb kolesteroolitaseme tasakaalu eest. Maksal on oluline roll ka süsivesikute ja rasvade ainevahetuses ning immuunsüsteemi toimimises. Lisaks sellele on maks energia varasalveks, kus säilivad glükoosivarud, mineraalid ja rasvlahustuvad vitamiinid,“ loetleb ta.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et maks on äärmiselt oluline organ, mis konkureerib südamega elundite kuninga nime kandjaks. „Juhul kui maks on üle koormatud ega tule oma tööga hästi toime, kannatab selle tõttu kogu organism. Sellepärast on eluliselt tähtis maksa tervist hoida, et ta saaks oma tööd korralikult teha,“ rõhutab ta.

Haige maks teeb inimese väsinuks

Peeter Villako sõnul ei ole siiski alati lihtne aru saada, et maks on ülekoormatud ja hakkab häirekella lööma. „Kuna maks vastutab organismis sadade funktsioonide eest, võivad tema talitluse häired endast märku anda väga erineval moel,“ tähendab ta. Maks tegeleb muu hulgas energia tootmisega erinevaist toitainetest, seetõttu annab ta oma ülekoormatusest reeglina märku kestva väsimuse, keskendumisraskuste või päevase unisuse tekkimisega. Maksa talitlushäired võivad avalduda isupuudusena, seedehäiretena, kõhukinnisusena või iiveldusena. Kui maksa töö on häiritud, võib uriin muutuda tumekollaseks või väljaheited heledaks. Vahel viitavad maksa ülekoormatusele ka kergesti tekkivad nahamarrastused ja liigne higistamine. „Kahtluste tekkimisel oma maksa tervise suhtes tuleb pöörduda arsti juurde analüüside tegemiseks,“ rõhutab proviisor.

Tõsisemateks ohumärkideks on pruunikate laikude tekkimine nahal ning survetunne või pakitsus kõhuõõne paremas ülaosas. Silmavalgete või naha kollakaks muutumine võib viidata ohtlikule maksakahjustusele. Selliste nähtude ilmnemisel on vaja kiiresti arsti poole pöörduda.

Maksa tervise hoidmiseks on Peeter Villako sõnul kõige olulisemaks sammuks otseste maksamürkide – alkoholi, sigarettide, liigsete ravimikoguste – vältimine. „Nii maksa kui ka südame tervise huvides on vabaneda liigsest kehakaalust, anda oma kehale piisavalt füüsilist koormust ja liikuda palju värskes õhus,“ märgib ta.

Toitumise muutmisega saab oma maksa huvides palju teha. Piirama peaks rasvaste toitude, maiustuste, pagaritoodete, rämpstoidu, konservante sisaldavate snäkkide, aga ka liigsoolaste ja väga vürtsiste toitude tarbimist. Soovitatv oleks loobuda magusatest karastusjookidest.

Toitudele vürtsi maitseainetega

„Õnneks on toiduaineid, mis maksale abiks on ja tema tervist hoida aitavad,“ lausub Villako, et kasulik on süüa kiudainerikkaid toite, nagu kaer ja tatar. Maksasõbralikud toiduained on pähklid ning aedviljad, eriti brokoli, oad ja rohelised toorsalatid.

Peetre Villako lisab, et üllatuslikult on selgunud, et maksa võib toetada ka mõõdukas kohvijoomine, abiks on ka roheline tee. Maksa töö hõlbustamiseks on oluline hoida oma seedetrakti sisu piisavalt pehmena, seetõttu oleks hea juua piisavas koguses vett. Toitude maitsestamiseks soovitab proviisor aga soola ja pipart vältida ning kasutada seedimist soodustavaid ja maksa abistavaid maitseaineid: küüslauku, oregaanot, salveid ja rosmariini.

Kas sa tead, millised igapäevaasjad maksa kahjustada võivad?

* Mõõdukad alkoholikogused. Leitakse, et juba 20–40 grammi absoluutalkoholi (umbes 250 ml veini või 1–2 siidrit/õlut) päevas võib maksa kahjustama hakata.

* Suhkur. Rafineeritud suhkrute liigse tarbimise poolt tekitatav kahju on võrreldav sellega, mida teeb alkohol.

* Ravimid. Laialdaselt kasutatavate ravimite seas on mitmeid (nt paratsetamool), mille liigne või pikaajaline tarbimine võib maksale tõsist ohtu kujutada. Ravimite võtmisel tuleb järgida kasutusjuhendit ja mitte ületada soovitatavaid annuseid.

* Magusad joogid. Inimestel, kes tarbivad palju magusaid karastusjooke, on palju suurem tõenäosus haigestuda maksahaigusesse.

* Liigne kehakaal. Uuringutega on kindlaks tehtud, et ülekaalulistel inimestel on palju suurem risk haigestuda maksasteatoosi (maksa rasvumisse).

Allikas: proviisor Peeter Villako

Kolm aminohapet, mis kaitsevad ja aitavad maksa

Kui sinu maks on ülekoormatud ja vajab toetust, soovitab proviisor Peeter Villako abi otsida apteegist. „Taimseid ekstrakte või sojast eraldatud essentsiaalseid fosfolipiide sisaldavad maksapreparaadid on nõrga toimega ja hakkavad maksa kaitsma alles pärast mitmenädalast tarvitamist. Et mingit toimet saada, tuleks neid sisse võtta suurtes kogustes. Seetõttu on õigem valida preparaat, mis sisaldab maksa funktsiooni ja maksarakkude taastumist toetavaid aminohappeid,“ soovitab ta ja toob välja, et maksa talitluseks eluliselt vajalikud aminohapped on koliin, ornitiin ja metioniin.

Koliin aktiveerib Peeter Villako sõnul maksatalitlust, toetab maksarakkude taastumist ning hoolitseb normaalse rasvade ainevahetuse eest. Juhul kui organismis koliini ei jätku, hakkab rasv maksa kogunema ja võib tekitada maksakahjustuse.

Ornitiin kaitseb maksa võimaliku kahjustuse eest, muutes kahjutuks mürgised jääkained ja toksiinid. Muu hulgas hoolitseb ta maksale äärmiselt ohtlike ammooniumioonide neutraliseerimise eest. „Orinitiin hakkab suu kaudu sissevõetuna toimima kiiresti, tagades maksa kaitse juba pärast paari tunni möödumist,“ sõnab Villako.

Metioniin on asendamatu aminohape, millel on samuti oluline roll maksatalitluses ja rasvade ainevahetuses. „Metioniin aktiveerib maksatalitluseks vajalike fosfolipiidide tootmist organismis ning pärsib rasva kogunemist maksa,“ selgitab proviisor.

Teistest aminohapetest on tema kinnitusel maksale abi ka arginiinist, mis suurendab lämmastikoksiidi tootmist, mis omakorda parandab maksa verevarustust.