Uudised

Pilootprogramm suunab kanepitarvitajad karistuse asemel nõustamisele (6)

Toimetas Silja Ratt, 24. aprill 2018, 08:37
SPICE Tags: PUBLIC STANISLAV MOSHKOV
Sellest nädalast alustasid Tervise Arengu Instituut (TAI) ja Põhja prefektuur pilootprogrammiga VALIK, mille käigus suunab politsei kanepit või selle analooge tarvitanud inimese tema nõusolekul nõustamisele. Nõustamise läbinud inimese suhtes ei algatata väärteomenetlust.

Programmi eesmärk on anda kanepit kuritarvitanud inimene üle spetsialistile, kes aitab sõltlasel leida võimalusi abiprogrammidega liitumiseks ja nõustamisteenusteks.

Samal teemal

TAI nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova sõnul võivad programmiga liituda ja tasuta nõustamisele minna kõik kannabinoidide tarvitajad, kes tunnevad, et vajavad abi. Selleks ei ole vaja politsei suunamist.

„Tihti arvatakse, et kanepist ei ole võimalik sõltuvusse jääda. Siiski on küllalt inimesi, kes sooviksid kanepitarvitamist lõpetada, kuid ei suuda seda iseseisvalt teha. Samas ei julgeta oma murega pöörduda näiteks perearsti juurde,“ ütles Kurbatova.

„Iga selline programm on oluline samm narkomaania leviku vähendamiseks. Tahame tuua ravivõvimalused inimesele võimalikult lähedale ja pakkuda tuge narkootikumidest loobumiseks," selgitas Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre. Tema sõnul näitas eelmise aasta lõpp, et võitlus narkokuritegevusega on võimalik. "Nōudluse vähendamine on seejuures ülioluline ning seda toetavad vaid ravi ja programmid. Politsei teeb aga jätkuvalt tööd selle nimel, et tõkestada keelatud ainete müüki ja et narkootikumid oleksid võimalikult raskesti kättesaadavad alaealistele," lisas Tambre.

Esialgu vaid Tallinnas

Programmi käigus viiakse läbi üks kuni kuus nõustamiskohtumist ja selle raames õpetatakse kannabionoidide tarvitamise vähendamiseks või lõpetamiseks vajalikke oskusi. Programmis VALIK osalemiseks tuleb ühendust võtta MTÜ-ga Peaasjad meiliaadressil kanep@peaasi.ee või saata SMS või helistada kl 9-17 telefoninumbril 516 3356.

Mõnda narkootilist ainet on elu jooksul tarvitanud 38 protsenti Eesti 15-16 aastastest õpilastest. 26% õpilastest on tarvitanud kanepit. Eesti täiskasvanud meestest on vähemalt korra elu jooksul kanepit tarvitanud 27% ja naistest 14%.

Programmiga VALIK alustatakse esialgu vaid Tallinnas, edu korral laiendatakse seda hiljem üle kogu Eesti. Soovi korral võivad Tallinnas toimuvale nõustamisele pöörduda inimesed ka teistest Eesti piirkondadest.

6 KOMMENTAARI

l
L 17. mai 2018, 17:02
Ja, milleks legaliseerida taime, kui me saame koostada neile programmi, et kõik depressiivsed eesti noored ja mitte nii noored saaksid suurtes kogustes antidepressante neelama hakata. Hea plaan 10/10.
p
pgl 25. aprill 2018, 12:16
mis kell on? 4:20
Loe kõiki (6)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee