Foto: PantherMedia/Scanpix
Toimetas Silja Paavle 22. mai 2018 14:23
Millised on enamlevinud suvised probleemid sooltega? Ida-Tallinna keskhaigla üldkirurg dr. Airi Tark teeb lühikokkuvõtte suhtlusportaalis Facebook.

* Normaalselt käib kõht läbi kolm korda nädalas, aga mitte üle kolme korra päevas. Sooletegevuse regulaarsus on seotud paljude asjaoludega, mille üheks mõjutajaks on ka seedimise muutus seoses aastaaegadega, mis enamasti on seletatav elustiili ja toitumise muudatustega. Suvel võib esineda rohkem kõhukinnisust, mis on seletatav vähese vedeliku tarbimisega kuumal ilmal, rohke alkoholi ja magustatud jookide tarvitamisega ning vähem oluline ei ole ka ebaregulaarsed toitumiskorrad ja võõras WC (nt. bussis) reisides.

Kõhukinnisuse puhul tuleks kindlasti suurendada kuumal päeval vedeliku joomist ning vähendada magustatud jookide, kohvi ja alkoholi tarbimist – need viivad rohkem vedelikku organismist välja. Pikkadel sõitudel on soovitatavad regulaarsed puhke- ja söögipausid.

* Suvine kuumus meeldib ka mikroobidele, mistõttu võib suvel esineda ka enam probleeme kõhulahtisusega. Nii bakterid, seened, kui ka viirused armastavad niisket ja sooja keskkonda, mistõttu võib suvisel ajal tekkida kergemini ebakõla nn. “heade” ja “halbade” bakterite vahel ning sellest tingituna on rohkem kõhupuhitust, kõhuvalu ja kõhulahtisust.

Samas on suhteliselt lihtsate meetmetega vähendada võimalust kõhulahtisususe tekkeks. Enne sööki ja peale WC-s käimist on mõitslik käsi pesta seebiga; vältida toorest, teadmata värskusega salatit; vähendada vürtsikaid sööke menüüs; reisidel vältida tänavasööke ja -jooke ning pärast basseinis ja merevees ujumist tuleks end kindlasti üle pesta.

Kõhulahtisuse tekkimisel ja sellest paranemisel on oluline rohkelt vedelikke tarbida, vältida raskesti seeditavaid toite ning kasutada käsimüügis olevaid probiootikume.

* Pole ka uudis, et suvel tekib rohkem probleeme hemorroididega – pärasoole veenikomud võivad minna põletikku. Põletiku teket ja ebamugavust soodustavad pikalt istumine (nt. reisimisel), istumine kuumal pinnal, kõhukinnisus.

Kuigi suvine sportimine mõjub organismile hästi, siis võiks hemorroididega inimesed vältida pikaaegset rattasõitu, ratsutamist ja raskuste tõstmist, mis ägestavad probleemi.

Ebamugavustunde ja turse vähendamiseks sobivad jahedad istevannid ja külma aplikatsioonid ning vajadusel juba raviküünlad ja -salvid.