Uudised

Kohtingusaidid mõjuvad laastavalt enesehinnangule ning suurendavad depressiooni (1)

Toimetas Liina Hallik, 30. mai 2018 16:24
Foto: Robin Roots
Enne nutitelefonide võidukäiku suundusid vallalised baaridesse ja klubidesse, et leida "armastus kogu eluks" – või vähemalt üheks õhtuks, kirjutab CNN. Ööeluga kaasaskäiv alkoholipruukimine aitas kuraasi lisada ning kui sel korral ei juhtunud näkkama sai taas õnne proovida järgmisel nädalavahetusel. 

Tehnoloogia on paariliseotsijad sellest vaevast päästnud. Nutitelefon võimaldab miljoneid potentsiaalseid partnereid lihtsalt taskus kaasas kanda. Uueks võimaluseks ei pea ootama järgmist nädalavahetust –  see on kõigest näpuliigutuse või tekstisõnumi kaugusel.

Samal teemal

Kohtinguäppide populaarsuse kasv ei ilmuta vaibumise märke. Match.comil on tänavu enam kui 7 miljonit tasulist kasutajat võrreldes 3,4 miljoniga 2014. aastal. Tinderi andmetel tehakse nende rakenduses igapäevaselt 1,6 miljardit näpuvalikut, mis viib 1,5 miljonit kohtinguni nädalas (keskmiselt 1-2 kohtingut kasutaja kohta).

Tinder on muutnud kogu kohtingukultuuri. Vastavalt Norra teaduse ja tehnoloogiaülikooli hiljutisele uuringule tunnevad rakenduse kasutajad enim puudust lühiajalistest seksuaalsuhetest ja üheöösuhetest. Muutunud on ka hoiakud – partneri leidmine internetist ei ole enam häbiasi.

Kui kas tutvumismooduse lihtsus teeb meid ka õnnelikumaks? Paraku mitte.

Äraütlemine on sama valus ka virtuaalselt

Sinu saadetud sõnumile ei tule vastust. Sulle meeldis keegi, kuid ta ei vasta samaga. Lähed kohtama, kuid ei kuule sellest inimesest enam kunagi.

Äraütlemine teeb haiget ning mitte ainult metafooriliselt. Uuringud kinnitavd, et kui tunneme end tõrjutuna, aktiveeruvad samad aju osad, mis töötlevad füüsilist valu. Meie aju ei suuda eristada murtud luud ja murtud südant.

Ühe laupäevaõhtuse äraütlemise asemel baarileti taga saab kohtingusaidi kasutajale lühikese aja jooksul osaks oluliselt rohkem tõrjumist.

Valikud ja enesehinnang

Partneri otsimine internetist mõjutab ka meie nägemust iseendast. 2017. aastal läbi viidud uuringus küsitleti 1300 peamiselt ülikooliealist noort nende Tinderi kasutusharjumuste, kehaga rahulolu ja enesehinnangu osas. Uuringutulemused kinnitasid, et Tinderit kasutavatel meestel ja naistel on madalam enesehinnang kui neil, kes rakendust ei kasuta. Üldiselt ilmutasid Tinderi kasutajad oma keha ja välimusega väiksemat rahulolu kui selle mittekasutajad.

Uuringu autor Jessica Strübel selgitab, et tingituna rakenduse toimemehhanismidest võivad Tinderi kasutajad mõne aja pärast hakata end tundma tühiste ja ebaisikulistena. "Neil areneb kõrgem kriitikameel ja teadlikkus oma välimuse ja keha osas ning arusaam, et nurga taga on alati ootamas midagi paremat. See tekitab küsitavusi oma väärtuses," lisas Strübel.