Hea nõu

Hilistel  tundidel EMOsse tulijate seas on neid, kes on alkoholi tarvitanud, rohkem kui neid, kes seda ei ole.

ORTOPEED SUVISTEST TRAUMADEST: „Ära tee midagi, milleks sa valmis ei ole." 

Sirje Maasikamäe, 19. juuli 2020 12:00
„Värske traumaga võib tulla traumapunkti, kuid kindlasti ei pea iga väiksema traumaga kell kaks öösel EMOsse tulema,“ ütleb Ida-Tallinna keskhaigla ortopeed Dmitri Kulak.Foto: Martin Ahven

Suvel on inimesed palju väljas, teevad sporti ja liiguvad rohkem, sõidetakse rulluiskude ja jalgrattaga, mängitakse pallimänge, käiakse seiklusparkides – selliste harrastustega juhtub ikka traumasid, iseloomustab suviseid traumasid Ida-Tallinna keskhaigla ortopeed Dmitri Kulak.

Kui teed muutuvad kuivaks ja päike hakkab paistma, satub EMOsse rohkem nii jalg- kui ka mootorrattureid, kes on kukkunud ning saanud ülajäsemete ja õlapiirkonna traumasid, raskematel juhtudel ka luumurde. „Kevadsuvel on rattasõiduga seotud traumasid rohkem, ravime õlapiirkonna vigastusi ja rangluumurde, mida talvel nii palju ei ole,“ kirjeldab ortopeed. Hüppeliigese murde on Kulaki sõnul aasta läbi, kuid talvel on need seotud pigem libedusega, soojal ajal aktiivse tegevusega.

Suvel on Ida-Tallinna keskhaigla erakorralisele meditsiinikeskusele kriitilised ajad pikemad nädalavahetused ja neile järgnevad päevad. „Traumad ei pruugi olla kõige tõsisemad, aga näiteks jaanipäevajärgsed päevad on rahvarohked,“ kirjeldab Dmitri Kulak. Inimesed on rohkem õues, maal ja suvilas, nad võtavad rohkem ette ning võivad saada kergemat või raskemat sorti vigastusi. Tavaliselt pöörduvad nad EMOsse esimesel vabal argipäeval, seega on esmaspäevad reeglina rahvarohked.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

04.06.2020
SUVI TOOB TRAUMAD. Ortopeed õpetab, kuidas ennast aidata ja millal vajad kiirabi
12.05.2020
ÕDE, KEDA OOTAVAD KOJU RASKELT HAIGED: kõige rõõmsamad on hetked, kui inimene paraneb
23.06.2018
KUI ASI ON HULL: millal pöörduda erakorralise meditsiini osakonda?
19.06.2018
Täispuhutav batuut – õigesti kasutades ja paigaldades laste jaoks sada protsenti ohutu!