Hea nõu

LEEVENDAD ÄREVUST SÖÖMISEGA? Nii väldid liigseid kilosid! (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 29. detsember 2020 07:00
Šokolaad tõstab õnnetunnet ja ühe tüki tumeda šokolaadi söömine ei tee midagi hullu, kuid tihti kaotatakse kontroll ja süüakse terve tahvel.Foto: Vida Press
Inimesed leevendavad söömisega oma tundeid – ärevust, kurbust, depressiooni. Toit võib leevendada kurbust, armastuse puudust või mingit valu.

Ka üleliigne õnnetunne võib panna sööma, kuna emotsioone on vaja stabiliseerida. "Tihti on ülekaalu põhjuseks emotsionaalne söömine," tõdeb Ida-Tallinna keskhaigla dieedi- ja toitumisnõustaja Elle Kalamägi. 

Kuidas vältida emotsionaalset söömist? „Tuleb mõelda, miks ma ikkagi üle söön, mis on selle põhjus ja pigem on vaja tegeleda selle põhjusega. Vahel kui töölt tulles tunned suurt stressi, siis ei tasuks rutata koju sööma, vaid võta aega jalutamiseks,“ soovitab toitumisnõustaja.

„Tule kas või üks bussipeatus varem maha. Rahulikus tempos koju jalutades tõuseb heaoluhormoon ja stressihormoon stabiliseerub ning koju jõudes ei ole sa enam nii närvis ega  söö stressist üle.

Tühi kõht võib teha tigedaks

Samal teemal

“Eriti meestel võib vallanduda suur söögiisu, kui kõht on väga tühi, mis võib neid omakorda ka tigedaks ajada. „Kui veresuhkur on madal, siis võivad emotsioonid pea peal kokku lüüa.“ Elle Kalamägi soovitab pidada toitumisrežiimi ja mitte jätta väga pikki vahesid söömisele – söö kindlatel aegadel: hommikul, lõunal ja õhtul ning tee vaheeine ka siis, kui järgmine söögikord või õhtusöök kipub liiga hilja peale minema.

Mis aitab, kui inimene on väga pinges ja suures stressis?

„Korralik tasakaalustatud söömine, füüsiline koormus ja korralik magamine on parimad ravimid stressi ja ka ülesöömise vastu,“ räägib Kalamägi. Kui inimesed on stressis ja neil on palju tööd, siis nad kipuvad käituma soovitusele vastupidiselt: magavad vähe, joovad palju kohvi – mis tegelikult teeb veelgi ärevamaks – ja ei söö korralikult.

Kui inimene on stressis, siis millegipärast ta tahab selliseid sööke-jooke, mis teda ei aita: näiteks kohvi ja kiiresti imenduvaid süsivesikuid. 

„Šokolaad tõstab õnnetunnet ja ühe tüki tumeda šokolaadi söömine ei tee midagi hullu, kuid tihti kaotatakse kontroll ja süüakse terve tahvel šokolaadi,“ räägib Kalamägi ja seda võiks nimetada juba emotsionaalseks ülesöömiseks. „Vältides tühjakõhutunnet, sööge vahepalaks puuvilju ja pähkleid, mis annavad antioksüdante ja häid rasvu, on head ajutööle, veresoontele ning abiks ülesöömise vastu.“