Foto: Jörgen Norkroos
Terviseuudised
10. juuli 2018, 15:45

PALJAS PORGAND ÕPETAB: kuidas veganist sportlasena ellu jääda? (2)

„Olenemata dieedist, on sportimise juures olulisim piisav, korrektne ja mitmekülgne toitumine. Ehk siis mikro- (mineraalained ja vitamiinid) ja makrotoitainete (süsivesikud, valgud, rasvad) suhtes tasakaalukas ja indiviidile vajaminev toit,“ räägib blogija Merilin Taimre ehk Paljas Porgand spordi ja täistaimetoitluse omavahelisest kokkusobivusest.

„Vahet ei ole, kas toitained on sel juhul loomset või taimset päritolu. Tuleb leida sobivad alternatiivid loomsetele allikatele,“ sõnab Taimre.

Taimre märgib, et loomsest loobumisel tuleks pöörata erilist tähelepanu sellele, et menüüs oleks piisavalt valku, rauda, oomega-3 rasvhapped, kaltsiumi, B-grupi vitamiine, tsinki ja joodi. „Kui neid toidust piisavalt kätte ei saa, siis tuleks tarbida neid toidulisanditena.“

Piisavas koguses valgu kätte saamiseks soovitab Taimre täistaimetoitlastel süüa taimsed valgurikkaid toiduaineid nagu nisuvalk ehk seitan, soja baasil tehtud tooted, kaunviljad, tatar, kinoa, kaer, riis, tumerohelisi lehelised, pähklid ja seened. „Sportlasena soovitan kindlasti lisaks tarbida ka taimset valgupulbrit.“ 

Taimre toob välja, et 100 grammis toores kanafilees olev valgu kogus võrdub 70 g rebitud kaera või 80 g seitani või 180 g tofu või 35 g vegan-valgupulbriga.

Ka Taimre ise on suuremalt jaolt täistaimetoitlane. „See juhtus loomulikul viisil. Olen alati hinnanud ja armastanud taimset toitu. Mulle ei meeldi loomsete allikatega kokkamine ning mu retseptid on just seetõttu enamasti täistaimsed olnud. Pealegi ei kannata mu seedimine väga laktoosi,“ räägib Taimre, kelle sõnul annab taimne toit kergema tunde. „Meie keha seedib seda paremini ning kergemini.“

„Minu füüsilist võimekust täistaimetoitlus muutnud ei ole, sest hoian oma toitained samad, olenemata sellest, kas söön loomset või mitte. Need, kes tunnevad veganlusele üle minnes nõrkust, võivad selles süüdistada vaid ebapiisavat ettevalmistust. Ehk keha on jäetud ilma vajalikest toitainetest loomsete allikate dieedist eemaldamise ning ebapädevate alternatiivide leidmise tagajärjel,“ lisab Taimre.