Foto: ALDO LUUD
Sirje Maasikamäe 10. juuli 2018 16:33
Terviseameti andmetel ei vasta Tarbja tehisjärve suplusvee kvaliteet normidele. 2. juulil võetud proov näitas, et Järvamaal  asuva veekogu väljavoolupoolses supluskohas on soole enterokokke umbes poole rohkem, kui lubab piirnorm. 

Kas ja kui ohtlik on see supleja tervisele, selgitas Õhtulehele Terviseameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialist Knut Tamm. 

Mis on soole enterokokid? Kuidas need vette satuvad?

Soole enterokokid ja Escherichia coli on tavalised ja levinud bakterid, kes elavad inimeste ja teiste soojavereliste loomade soolestikus. Enamik nende bakterite vorme on ohutud, isegi kasulikud. Kuid nende bakterite hulgas võib esineda mikroorganisme, mis võivad põhjustada näiteks seedetrakti haigusi. Kuna soole enterokokid ja kolibakterid võivad elada lühikest aega ka väliskeskkonnas, on nad head indikaatororganismid vees võimaliku hiljutise fekaalse reostatuse määratlemisel. 

Kas inimesed peaksid Tarbja tehisjärves suplemist vältima?

Suplusvee mikrobioloogiliste näitajate ületamine annab märku võimalikust ohust. Olenevalt ületamise suurusest suureneb ka oht nakatuda „halbade” bakteritega. Juhul, kui proov on ületanud normi vähe (näiteks kuni kaks-kolm korda), siis juhitakse sellele suplejate tähelepanu, et antud vees võib olla suurenenud nn halbade mikroorganismide hulk.

Ettevaatlik tasuks olla eelkõige lastel, vanemaealistel ja nõrga immuunsüsteemiga inimestel. Kuna bakterid võivad põhjustada seedetrakti haigusi (need ei põhjusta nahaärritusi), siis peaks vältima vee allaneelamist. Kindlasti peaks vältima suplemist, kui esineb lahtiseid haavu. 

Kas probleem võib ise lahenduda või peab mingeid samme astuma?

See probleem laheneb üldiselt ise loodusliku veevahetuse teel, samuti ei suuda üksik analüüs iseloomustada kogu veekogu veekvaliteeti ning järgmise proovi tulemuste kohaselt võib veekvaliteet juba parem olla. Kui veekogus probleem püsib, tuleks kaaluda sellele langeva koormuse vähendamist.