Meeled

OLEN NAGU ZOMBI: 10 üllatavat märki depressioonist (20)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 8. september 2020, 07:00
Kas magada või tõusta üles? Lihtsad asjad muutuvad depressiooniga rasketeks otsusteks.Foto: Vida Press
Eksid, kui arvad, et tunned depressiooni all kannatava inimese ära sellest, et ta on kogu aeg kurb ja lootusetus meeleolus.

Depressiooni tunnused ei pruugi olla vaid emotsionaalsed, vaid ka kehalised. Tihti ei osata teatud märke depressiooniga üldse seostada, kirjutab Prevention. 

1. Tunned valu

Umbes  75% inimestest, kel on depressioon, kannatavad kas ajutise või kroonilise valu käes. Kui oled halvas seisus, jälgid oma keha tähelepanelikumalt ja tunned palju teravamalt ka iga ebamugavust. Võid tunda nt kõhu- ja peavalu või olla lihtsalt väga valutundlik.

2. Võtad kaalus juurde

Kust on pärit need pehmed pekirullid su kehal? Äkki hilisõhtusest jäätisest? Või sööd kogu aeg valmistoitu, sest sa ei taha kokata? Emotsionaalne söömine viib sageli kaalutõusuni, tekitab sinus süü- ja häbitunnet ega aita kuidagi leevendada depressiooni põhjusi. Samas on inimesi, kel depressiooniga kaob söögiisu.

3. Ägestud kergesti

Kui iga väike asi ajab sind endast välja, võib sul olla depressioon.

4. Sa ei tunne mitte midagi

Enamik meist tahab hommikul üles tõusta, et minna tööle või  trenni, et suhelda või teha hommikusööki. Kuid depressioonis inimesel pole selle vastu huvi.  Ta paneb vaevu tähele asju, mis varem panid teda naerma või nutma. Selline zombi-käitumine on depressiooni tunnus: inimene võib tunduda külm ja eemalolev ning tõugata eemale inimesi, kes võiksid talle pakkuda armastust ja tuge.

5. Ühest õhtunapsust on saanud kolm

6. Sa ei suuda olla Facebookita

Või hasartmängudeta või šoppamiseta. Või teed miskit muud liiga palju, eriti internetis. Uuringud näitavad, et kes tunnevad kogu aeg sundi käia netis ja kel on virtuaalseid suhteid rohkem kui reaalseid, võivad kannatada depressiooni all. 

7. Pea on pilvedes

Unistad kogu aeg, kuidas sa saad filmitäheks või armud meeletult? Oleme õnnelikumad, kui suudame elada praeguses hetkes. Kui mõte uitab kogu aeg ringi, võib see teha ärevaks ja õnnetuks. Unistamine võib aidata leida probleemidele lahendusi, kuid veel sagedamini rikub lihtsalt tuju.

8. Sa ei suuda otsustada

Kas magada või tõusta üles? Panna riidesse või olla pidžaamaga? Süüa kaerahelbeputru või muna? Kui oleme depressioonis, siis lihtsad asjad, millele me tavaliselt kaks korda ei mõtle, muutuvad rasketeks otsusteks.

9. Sa ei taha juukseid kammida ja hambaid pesta

Kui oled depressioonis, on raske täita ka igapäevarutiine. Kui sa ei hoolitse enam oma välimuse eest, on see tugev märk, et sul on ka sisemuses probleemid. 

10. Uni on häiritud

Paljud, kel on depressioon, kannatavad unetuse käes, nad ei suuda magama jääda või ärkavad keset ööd. Kuid mõned hoopis magavad liiga palju - terve öö ja suure osa ka päevast.

Samal teemal

25. oktoober 2020, 11:21
KAS TÕESTI LIIGA PALJU? 6 tunnust, et oled seksiga liiale läinud
10. september 2020, 06:00
JÄLLE PEA VALUTAB! Mis aitab kõige paremini pingepeavalu vastu?
4. september 2020, 05:00
OLE ENESEKINDLAM! Need kolm rumalat kommet võtavad sult viimase energia
10. august 2020, 06:00
ISTUD JÄLLE KOGU PÄEVA? Nii rikud pepuvormi ja riskid nende kuue haigusega