Hea nõu

HIINA MEDITSIIN SOOVITAB: söö suvel neid toite, et püsida terve! (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 30. juuli 2020, 05:00
Söö vaarikaid! Hiina meditsiini järgi tugevdab see südant.
Kui sööd suvel õigeid toite, aitab see vältida ärevust ja depressiooni, kaalutõusu ja muid hädasid. 

Hiina meditsiini järgi sobivad suvel maitselt teravad ja magusad toidud, mida on soovitatav süüa temperatuurilt soojana.

Külmad  söögid ja joogid ei jahuta me keha, sest külm halvendab vere ja energia liikumist ja suleb nahapoorid. Higistamine väheneb ja kuumus ei saa kehast välja.

Söö südant tugevdavaid toite

Samal teemal

Suve organ on süda. Hiina meditsiini järgi on süda seotud meie vaimuga (shen). Kui süda on tugev, on vaim rõõmus ja õnnelik. Kui süda on nõrk, tekib depressioon, rahutus, ärevus või unetus. Kuna suvi on südame aktiivsuse aeg, siis tuleks süüa vaimu rahustavaid ja südant tugevdavaid toite. Vaimu rahustavad hirss, kibuvitsaõied, lootoseseemned, longanipuu viljad. Südant tugevdavad vaarikad, maasikad, mustikad, läikvaabik (ganoderma).

Söö magu ja põrna tugevdavat toitu

Suvine niiskus võib kahju teha põrnale. Kui põrna energia jääb nõrgaks, muutume loiuks ja väsinuks, keha on raske ja mõte ei liigu. Samuti hakkab kehasse kogunema niiskus, mille väljenduseks võib olla kehakaalu tõus, isutus või limased eritised (nohu, röga või valgevoolus) ja kõhulahtisus.

Põrna tugevdamiseks ja niiskuse väljaviimiseks peaks vältima toortoitu, piimatooteid, magusat, nisutooteid ja rasvast toitu. Põrna tugevdavad pisarhein, ingver, hirss, adžukiuba, sojauba, riis.

Allikas: "Tark tee terviseni"