Terviseuudised

EMO juht: alla 15-aastased saavad kiiret abi lastehaiglas 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 25. juuli 2018 15:54
Alla 15-aastased saavad vältimatut abi kiiremini Tallinna Lastehaiglas. Foto: Vida Press
Koormuste hajutamiseks on Tallinna EMO-de vahel sisse seatud tööjaotus, mille üks põhimõte on, et alla 15-aastased patsiendid ravitakse Tallinna lastehaiglas, ütles Ida-Tallinna keskhaigla EMO juhataja Märt Põlluveer.

Ida-Tallinna keskhaigla erakorralise meditsiini osakonnas saavad vältimatut meditsiinilist abi noorukid ja täiskasvanud olenemata ravikindlustuse olemasolust, alla 15-aastased lapsed saavad abi lastehaiglas.

Erakorraliste silmaprobleemide korral võivad aga EMOsse pöörduda kõik, oodatud on patsiendid alates imikueast.

Miks just vanus 15?

Samal teemal

Mõistagi võib selle vanusepiiri üle diskuteerida, kuid mingi reegel peab kehtima. Esiteks on probleem kliiniline – laps ei ole lihtsalt väikest kasvu täiskasvanu, vaid eriomaste füsioloogiliste protsessidega väike inimene. Selleks on ka arstidel spetsiaalne lastearsti eriala (sh lastetraumatoloogia), selgitas Märt Põlluveer.

Täiskasvanu füsioloogia saavutab laps 12-16 aasta vanuselt. Kuna osadel lastel toimub protsess kiiremini ja teistel aeglasemalt, siis kuldse keskteena on piir tõmmatud 15. eluaastale.

Teiseks tagab selline tööjaotus, et lapsed saavad kergemini ja kiiremini vastuvõtule. Läinud nädalal meedias kajastatud ITK EMO-sse pöördunud vigastatud lapse juhtumil ei olnud haav eluohtlik ja ta suunati lastehaiglasse, kus ta sai kohest abi.

"Nn suurte inimeste EMO-des (LTKH, PERH, Mustamäe) tekivad olenevalt tervisehäda tõsidusest tundidepikkused järjekorrad. Nagu ema oma postitustes ka ise kirjutab, võeti ta lastehaiglas kohe vastu,“ märkis Põlluveer.

Hoia esmaabivahendid käepärast

Suvel on inimesed rohkem väljas, teevad sporti või lihtsalt liiguvad rohkem, siis on ka rohkem traumasid.  Soovitame hoida esmaabivahendid käepärast ja vajadusel konsulteerida häirekeskuse või perearsti nõuandeliiniga (1220).

 Erakorralise meditsiini keskuses anname ööpäevaringselt vältimatut meditsiinilist abi. Vältimatu on arstiabi olukorras, kus selle edasilükkamine ohustab otseselt inimese elu või tervist.