Terviseuudised

OHTLIK SUHTUMINE VÄHKI: alternatiivravi pooldajad keelduvad sageli teaduslikult tõestatud ravist (8)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 2. august 2018 13:34
Alternatiivravi pooldavad sageli noored haritud naised.
Paljud vähihaiged kasutavad lisaks tõenduspõhisele meditsiinile ka alternatiivravi. Nemad loobuvad sagedamini ka teadusliku tõestatud ravi võimalustest. 

Ajakirjas JAMA Oncology avaldatud uuring põhineb 1,9 miljoni USA vähihaige andmetel, vahendab Duodecim. Patsientidel oli rinna-, eesnäärme-, kopsu- või soolevähk. Neile oli tehtud operatsioon või nad olid saanud keemia-, hormoon- või kiiritusravi. Kõigi ravi oli alustatud kiiresti pärast diagnoosi saamist. Uurimuses kasutati vaid nende patsientide andmeid, kelle vähk oli ravitav.

Uuringu tulemused näitasid, et need patsiendid, kes kasutasid ka alternatiivravi meetodeid, keeldusid sagedamini keemiaravist ja kiiritusravist kui need patsiendid, kes kasutasid ainult tõenduspõhist ravi. Kiiritusravist keeldusid peaaegu pooled ja keemiaravist iga kolmas alternatiivravi hindaja.

Uuring tõi välja, et need, kes lootsid alternatiivravile, surid viie aasta jooksul suurema tõenäosusega kui teised haiged. See juhtus tõenäoliselt seetõttu, et nad jätsid tõenduspõhise ravi unarusse.

Alternatiivravi pooldavad paljud noored haritud naised

Tendents on eriti murettekitav, sest alternatiivravi kasutasid enam noored jõukad ja haritud naised, kel oli ka hea tervisekindlustus.

Teema vajaks lisauuringuid, kuid arstidel on oluline juba nüüd seda tendentsi arvestada. On oluline veenda  altrenatiivravisse uskujaid, et nad raviksid vähki ka teaduslikult tõestatud meetoditega.

Ka Eestis pakutakse vähi raviks mitmesuguseid alternatiivseid võimalusi. Juulis algatas terviseamet menetluse ettevõtte suhtes, kes pakkus raha eest tõendamata mõjuga nn energoinformatsioonilist onkoloogilist ravi.

Terviseamet soovitab terviseprobleemide tekkimisel pöörduda oma perearsti poole ja nii kergete kui tõsiste tervisemurede korral alati eelistada tõenduspõhist ravi.

Samal teemal

25.09.2020
Rinnavähendusoperatsiooni teinud naine: „Minu juures nähti ainult tisse. Mind alandati ja mõnitati.”
24.08.2020
ÄRA TOIDA VÄHIRAKKE MAGUSAGA! Siin on toidud, mis toetavad keha enda tervendamisvõimet!
24.01.2019
STATISTIKA: 17% rinnavähi ja 16% emakakaelavähi juhtudest avastati sõeluuringutel
31.07.2018
Ära tapa ennast ja oma lapsi päikesega! Lugu melanoomi-diagnoosi saanud kolme lapse emast