Hea nõu

MIKS SU JUURES ON IMELIK LEHK? Need 4 haisu kõnelevad tõsisemast tervisemurest (17)

Ohtuleht.ee, 22. august 2019, 06:00
Kui sa ei saa mingist haisust enda juures lahti, võib põhjuseks olla ka haigus. Foto: Vida Press
Pole ime, et sa ei lõhna just kõige paremini, kui oled lõpetanud raske trenni või söönud küüslauku. Aga mida teha, kui mingid kehahaisud  on püsivalt su juures?

Enamikust kehahaisudest saab lahti värskendava duši, deodorandi, riiete vahetamise või hambapesuga. Kuid need haisud võivad olla märk millestki tõsisemast.

Haisvad jalad

Pikalt kestnud ebameeldiv hais jalgadel võib olla märk jalaseenest. Hais tekib bakteride ja seente koostööst. Mõttekas on alustada kiiresti ravi, enne kui probleem süveneb.

Kui kraabid jalgu, võib seen kätega levida ka mujale. Jalaseenele meeldib niiske keskkond, mistõttu võib nakkuse saada näiteks trennisaalist või ujulast.

Foto: Pexels

Haisev piss 

Põiepõletiku üks tunnuseid võib lisaks tihedale vetsuskäigule olla ka tugevalt  haisev piss, mis võib kohati meenutada isegi nagu mingit kemikaali. Põiepõletikku põhjustab sageli bakter, mis pääseb kuseteedesse, kus need hakkavad paljunema. Enamasti kannatavad põiepõletiku käes naised.

Foto: Pexels

Haisev väljaheide

Kui väljaheide haiseb väga eemaletõukavalt, on väga sage põhjus laktoositalumatus. Laktoositalumatusest annavad märku ka turses kõht ja halva haisuga gaasid, ka kõhkukrambid, iiveldus ja oksendamine.

Kui need kõhuhädad on pärast piimatoodete söömist, tasub teha laktoositalumatuse test. Kui probleemid on ka muul ajal, võib tegemist olla mõne muu soolehaigusega.

Foto: Pexels

Kui hingeõhk haiseb ka pärast hommikust hambapesu, võib tegemist olla uneapnoega. Uneapnoe on seisund, mil öösiti hingamine katkeb mitu korda iseenesest.

Uneapnoe võib põhjustada ka tugevad norskamist, mille tõttu on suu kogu öö lahti. Suu kuivab, bakterid levivad suus kiiremini ja tulemuseks võib olla mädanenud kanamuna meenutav lehk.

Halba hingeõhku võivad põhjustada ka teatud ravimid, igeme- ja hambapõletik või keelel paiknevad bakterid. 

;