Terviseuudised

Kuumus tõi koolerabakterid Läänemerre! Ära mine vette lahtiste haavadega (16)

Sirje Maasikamäe, 6. august 2018 18:15
Läänemeres levivad kooleramikroobid ei põhjusta koolerat, kuid ohustavad siiski nõrgema immuunsüsteemiga ja lahtiste haavadega inimesi.Foto: Vida Press
Soome terviseameti andmetel on selle suve soojades Läänemere rannavetes taas levinud ka meil harvaesinev koolerabakter. Nakatunud on nii lapsi kui täiskasvanuid. Kas meid ohustab koolera?

Eesti terviseamet kinnitas Õhtulehele, et kui vee temperatuur tõuseb 20 kraadi ligi, võivad tõesti ka Läänemeres hakata paljunema kooleramikroobid, mis sobivate tingimuste korral võivad jõuda nii Eesti, Taani, Soome, Saksamaa, Norra, Läti, Leedu, Poola kui Rootsi rannikule.

Mõned portaalid on juba kirjutanud, et inimesed on nakatunud koolerasse. Nii see siiski pole. Terviseamet selgitas Õhtulehele, et erinevalt lõunamaadest ei põhjusta Läänemeres suvekuudel leiduvad avirulentsed ehk haigusi mitte tekitavad kooleramikroobid inimeste haigestumist koolerasse.

Ohutu see mikroob aga pole. Nõrgema immuunsüsteemiga inimestel võivad sellised mikroobid põhjustada näiteks iiveldusega gastroenteriiti, oksendamist ja kõhulahtisust, kuid ka keskkõrvapõletikku ning haavapõletikku.

Riskigruppi kuuluvad ka need, kellel on lahtised haavad, hoiatab terviseamet.

Soomes leiti viimati seda tüüpi koolerabaktereid  2014. aasta suvel, mil oli samuti ebatavaliselt soe. 

Koolera Eestis ja Soomes

Meie terviseameti andmeil registreeriti Eestis  viimased kaks koolera haigusjuhtu Eestis Ida-Virumaal 1993. aastal ja need olid seotud reisimisega. Soomes registreeriti 1998. aastal üle saja aasta taas koolera - nakkus saadi Taist salakaubana toodud merekarpidest. Hiljem on Soomes koolerat esinenud üksikjuhtumitena ja kõik on olnud seoses reisimisega. 

Samal teemal

22.06.2021
SÜGELUS JA PUNNID ÕRNAS KOHAS? 4 tarka otsust, et bakterid ei hakkaks sooja ilmaga intiimpiirkonnas vohama
03.08.2018
USAs laieneb soolenakkuspuhang, mis sai alguse McDonald’si salatist
02.08.2018
TERVISEAMET: soe ja saastunud suplusvesi lisab soolenakkuste riski