Hea nõu

Kardad lahutust pärast 50. eluaastat? Ära kannata, vaid alusta hoopis uut elu! (57)

Ohtuleht.ee, 24. september 2020, 07:00
Pika liidu puhul tekib kergesti argipäeva hallus.Foto: Vida Press
Pikad liidud lõpevad aina sagedamini. Pärast pikka kooselu võib lahutus anda võimaluse tutvuda korralikult oma mõtetega. Kes ma olen? Mis mind juhib? Tähtis on mitte kinni jääda vanadesse asjadesse.

Lahutus on paljudele painav sõna. Ühele tähendab see vabadust, teisele ebaõnnestumist, kolmandale uut suunda elus.

Lahutus võib olla eriti raske katsumus, kui selja taga on aastakümneid kestnud suhe. Kuid pikad liidud lõppevad aina sagedamini, kirjutab ajakiri ET-lehti.

Pole olemas lihtsat lahutust

Lahutus lööb alati mõra naiselikkusesse või mehelikkusesse ja oma identiteet tuleb uuesti luua. See võtab aega.

Need, kes kaaluvad lahutust, kardavad kolme asja: kas ma saan majanduslikult hakkama, mida lapsed arvavad ja kas saan kunagi veel lähedust tunda.

Esimesed kaks hirmu pole enam nii suured kui eelmistel põlvkondadel. Naised tulevad majanduslikult paremini toime kui varem ja ka ühiskondlik turvavõrgustik on tugevam. Ka suhtumine abielulahutusse on muutunud. See kõik võib teha otsustamise kergemaks.

Paarisuhte lõppemises on sageli süüdi keegi väljastpoolt. Armumise võimalusi on tänapäeval rohkem, sest inimesed liiguvad rohkem. Ka sotsiaalmeedia ja uued suhtlemisvõimalused on maailma avardanud.

Kas midagi oleks andnud ära teha?

Pärast lahutust mõtlevad paljud, kas suhte hoidmiseks oleks võinud rohkem ära teha. Sageli on vastus, et jah tõesti. Pika liidu puhul jääb töö suhtega sageli tegemata, sest suhet peetakse enesestmõistetavaks. Ka argipäeva hallus tekib kergesti.

On oluline tunda ära asjad, mis juhivad su käitumist - näiteks lapsepõlvekodu ja suguvõsa kombed. Valmistõdedest tuleb olla valmis loobuma ja luua uued, oma kombed.

Tutvumine oma mõtetega võib võtta aega ja vajab rahu. Oma aja võtmine pole isekus. Nii võid leiada uut jõudu, mille abil teha tööd oma suhtega.

Ära kannata üksinda

Kui pikk paarisuhe lõpeb, pole vaja jääda üksi kannatama. Lahutusega seotud tundeid on vaja jagada, mitte üksi põdeda.  Tuleb tulla kodust välja ja suhelda inimestega, sest üksindus viib stressini ja võib vähendada isegi eluaastaid.

Kuid suhete turul valitseb ebavõrdsus. Naised elavad meestest kauem ja peavad seetõttu elama sagedamini ja pikemalt ilma kaaslaseta.

Näiteks Soomes elavad ligi pooled 65–74-aastastest naistest üksi, kuigi vaid iga kümnes peab üksi elamist paremaks kui kellegagi koos elamist. Sama vanad mehed on enamasti kinni, mistõttu uue paarilise leidmine on raske.