Hea nõu

Mida peab teadma oma terviseriskidest, kui soovid last?  

Toimetas Sirje Maasikamäe, 27. veebruar 2020 19:26
Last planeerides tasub kontrollida nii naise kui mehe tervist. Foto: Vida Press
Kui planeerite last, on kasulik üle vaadata mõlema vanema terviseriskid. See on loob eeldused, et sünnib terve laps ja rasedus kulgeb muretult.

Naise tervis enne rasestumist

Naisel tuleks enne rasestumist kontrollida oma üldist tervislikku seisundit.

Kehvveresuse ehk aneemia tekke riski hindamiseks võiks teha hemogrammi ja ferritiini ehk raua tagavara analüüsid.

Organismi immuunsüsteemi seisundist annavad ülevaate hemogrammis sisalduv leukotsüüdite näitaja, tuntud vitamiini D ja samuti ferritiini analüüs.

Raseduse ajal võivad ägeneda seni pea sümptomiteta kulgenud kroonilised põletikud ja nakkushaigused, mis võivad ohustada nii ema kui loote tervist. Lisaks hemogrammile võiks naine teha ka põletikunäitaja CRP ja uriini ribaanalüüsi.

Kui naine ei rasestu, võib põhjus peituda näiteks kilpnäärme talitlushäires, mistõttu  võiks hinnata ka kilpnäärme talitlust .

Raseduse ettevalmistuseks on oluline kontrollida neerude toimimist, mida saab teha kreatiniini analüüsiga.

Loote arengu ning ema heaolu seisukohalt on olulised kontrollida D-vitamiini,  folaadi ja veresuhkru taset.

Nakkushaigused ohustavad nii loodet kui vastsündinut

Kui naine või mees on käinud viimase poole aasta jooksul välisreisil mõne nakkushaiguse riskipiirkonnas, on soovitatav konsulteerida infektsionistiga ja/või teha uuringuid (nt Zika viiruse suhtes).

Suguhaigused põhjustavad viljatust ja ohustavad loodet

Suguhaigused kulgevad sageli sümptomiteta – inimene ei tea, et tal võib olla haigus ja kannab seda edasi.

Ravimata suguhaigused võivad põhjustada nii naise kui ka mehe viljatust ning aktiivne haigus raseduse ajal võib põhjustada loote kahjustusi ja vastsündinu haigestumist. 

Last sooviva naise suguhaiguste tervisekontrolli peaksid kuuluma enamlevinud haigustekitajad: Chlamydia trachomatis (klamüdioos), Neisseria gonorrhoeae (gonorröa), Mycoplasma genitalium (mükoplasmoos) ja Trichomonas vaginalis (trihhomonoos).

Ka mitmed mehe nakkushaigused (eelkõige sugulisel teel üle kanduvad) võivad enne rasedust või raseduse ajal nakatada naist ning olla ohuks lootele ja vastsündinule. Seetõttu on oluline kontrollida ka last sooviva mehe tervist.