Hea nõu

ALLERGIA ALKOHOLIST? Need 4 märki näitavad, et võib-olla sa ei talu üldse joomist (5)

Ohtuleht.ee, 2. jaanuar 2021 12:00
Mõnel inimesel hakkab halb juba klaasist veinist.Foto: Vida Press
Elu on ebaõiglane: osad taluvad alkoholi paremini kui teised. On inimesi, kellel isegi väike klaasike  põhjustab tüütuid tervisehäireid. 

Kas sulle on tuttav veinipeavalu, mis võib alata isegi vaid pärast klaasi punaveini joomist?  On inimesi, kellel  on ka pohmell palju raskem, kui joodud alkoholikogusest võiks arvata.

Miks mõned taluvad alkoholi halvasti, pole päris selge - osad arvavad, et seda põhjustavad teatud ained, mida sisaldab näiteks vein, osad arvavad, et pigem on põhjus psüühikas.

Need märgid viitavad, et su kehale ei pruugi alkohol sobida. 

1. NÄGU PUNETAB

Näo punetus on üks kõige sagedasemaid märke, kui alkohol ei sobi. Selle põhjus võib olla geenides, mis määravad, kuidas keha on võimeline alkoholi ümber töötama. Osa reaktsioone võib olla põhjustatud ka jookides sisalduvatest ainetest, näiteks säilitusainetest.

Foto: Pexels

2. KÕHT AVALDAB MEELT

Kõhuvalu, iiveldus ja okendamine annavad märku, et nüüd nautisid küll midagi, mis su kehale ei sobi. Isegi kui gluteen ja nisu ei põhjusta sulle muidu vaevusi, võivad need koos alkoholiga tekitada kõhuprobleeme.  Muret võid leevendada, kui jood vähem või valid gluteenivaba õlle.

Foto: Vida Press

3. SILMAD KIPITAVAD JA NINA ON KINNI

Alkohol võib halvendada allergiat või tuua välja allergia, mida sa ei teadnudki endal olevat.  Alkohol võib teha raskemaks ka näiteks tolmuallergia.

Foto: Pexels

Mõned märkavad, et juba väike kogus alkoholi paneb südame  kloppima. Üldiselt pole see ohtlik, kuid pigem võiks sellist olukorda vältida.

Kui keha ei suuda alkoholi hästi ümber töötada, tasub joomist piirata. Kui häired on tugevad, näiteks kui tekivad hingamisraskused, võib vaja minna arstiabi. On olemas ka selline harvaesinev allergia nagu alkoholi- ehk etanooliallergia.

Foto: Pexels