Terviseuudised

KARDAN KOOLI MINNA! Aita lapsel hirmust jagu saada (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 31. august 2018, 15:27
Kui laps kardab, siis ära pisenda tema hirme ega narri nende pärast. Foto: Vida Press
Kooli algus on lapsele tähtis asi, aga vahel võib ta karta kooli minna. Hirmude ja pinge puhul vajab laps vanemate aega ja tuge.

Laps võib näiteks karta, et unustab hommikul kooli minna või ta kardab üksi minna. Ta võib muretseda selle pärast, et äkki vanematega juhtub midagi, kui ta on ära. Ta võib igatseda vanemaid ja olla armukade õe või venna peale, kes saab koju jääda. Väike koolilaps võib tunda ka hirmusegust austust õpetaja või koolikaaslaste suhtes.

Hirmudest tuleb rääkida lapsega rahulikult. Lapse hirm on sageli selline, mida ta ise ei mõista. Kuula last - juba see võib asja kergemaks teha. Ära pisenda lapse hirme ega narri teda selle pärast.

Kohanemine õpetajaga, klassi ja kooli reeglitega võtab aega ja võib olla algul raske. Klassis ei saa laps sellist tähelepanu kui ainult oma oma vanematega olles.  Enamasti hirmud kaovad, kui laps kohaneb uue elurütmiga.

Kool ja kodu peavad last toetama. Probleemidest rääkimine on sageli raske, kuid õpetajate ja teiste vanematega arutamine on kasulik mitmel moel. Tõenäoliselt on ka teistel peredel sarnaseid probleeme ja saad häid mõtteid, kuidas asjaga paremini toime tulla.

Allikas: Mannerheimin Lastensuojeluliitto

Samal teemal

1. september 2018, 13:00
Helen Randmetsa vanim poeg alustas kooliteed: tegelikult on see ju rõõmusündmus, aga millegipärast vanematele on see kurb
1. september 2018, 00:01
EESTI AABITS LÄBI AJA: loomajutud ja Juku on jäänud, piiblilood kadunud
30. august 2018, 19:45
Esimesse klassi minev Eesti poiss kuulub juba praegu maailma motoeliidi hulka
30. august 2018, 12:17
TERVISEAMET: vaata enne kooli üle lapse vaktsineerimiskalender