Meeled

MAAGILINE VANUS: just selles eas arvad endast kõige paremini! (17)

Ohtuleht.ee, 25. august 2020 05:00
Enesehinnang mõjutab, kui edukad oleme töös, hariduses, suhetes. Foto: Vida Press
Enesehinnang tähendab, mida me arvame enda kohta ja kuidas ennast väärtustame. Vahel on meie enesehinnang kõrgem, vahel madalam.

Berni ülikooli teadlased uurisid, kuidas enesehinnang muutub vanusega ja millal väärtustame ennast kõige kõrgemalt.

Analüüsiti 164 868 inimese andmeid: nelja- kuni 94-aastasi. Ilmnes, et kui me saame 60aastaseks, jõuavad positiivsed mõtted meist endast tippu. Ja see jääb püsima järgnevaks kümneks aastaks.

Samal teemal

Meie enesehinnang hakkab tõusma 4-11-aastasena. Kui jõuame teismeikka, siis tõus stabiliseerub ja jääb püsima kuni vanuseni 15.  Ja vastupidiselt pikalt valitsenud uskumusele ei ole enamikul selles vanuses noortel  madal enesehinnang.

Järgnevate aastate jooksul, kuni vanuseni 30, tõuseb enesehinnang mõõdukalt. Tõus jätkub ja saavutab tipu vanuses 60. Kui saame 70, hakkab enesehinnang langema ja see kestab elu lõpuni. See võib olla seotud pensionile jäämisega, sotsiaalse staatuse kaotamisega, üksinduse ja lesestumisega.

Eksperdid arvavad, et on oluline teada, kuidas enesehinnnang areneb ja muutub. Enesehinnang mõjutab, kui edukad ja  ja rahulolevad oleme suhetes, hariduses, töös. Enesehinnag mõjutab nii füüsilist kui vaimset tervist.

Allikas: BuenaVida