Hea nõu

SÜDAMEARST ÕPETAB: millal ja kuidas on õige mõõta vererõhku (51)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 24. juuli 2019, 07:00
"Kui mõõdad vererõhku ja keegi astub tuppa sisse, et midagi olulist teatada, siis tuleb mõõtmine katkestada ja seda hiljem uuesti teha," ütleb kardioloog Margus Viigimaa.Foto: Tiina Kõrtsini
Kardioloog Margus Viigimaa ütleb, et kui patsiendid näitavad, kuidas nad vererõhku mõõdavad, teevad nad sageli viis-kuus viga. Järgi neid südamearsti soovitusi, et saaksid õiged näidud!

 • Istu enne mõõtmist viis minut. 
 • Ära jutusta mõõtmise ajal. Kui mõõdad parasjagu vererõhku ja keegi astub tuppa sisse, et midagi olulist teatada, siis tuleb mõõtmine katkestada ja seda hiljem uuesti teha. Eriti siis, kui tuppa astuja toob halva uudise – see võib tõsta vererõhku kuni 30 ühikut.
 • Mõõda vererõhku alati kaks korda. Kui kahe mõõtmise vahe on suurem kui 10 mmHg, siis peaks tegema veel ka kolmanda mõõtmise.
 • Kasuta mansette, mis on sinu õlavarrele sobivad. Vererõhuaparaadiga on tavaliselt kaasas keskmise suurusega mansett, aga kui inimene on suuremat kasvu, peaks hankima ka suurema ümbermõõduga manseti.
 • Kui sulle on juba arsti poolt ravi määratud, peaksid vererõhul silma peal hoidma iga päev. Kõige parem on mõõta vererõhku hommikul enne sööki, olles juba natuke aega ärkvel olnud. Teist korda peaks mõõtma vererõhku õhtul enne sööki.
 • Kui vererõhk on normi saadud, ei pea seda enam nii tihti mõõtma, sest liiga tugev haigusteadlikkus võib hakata nii enda kui lähedaste elu segama. “Mõni patsient on toonud mulle ühe päeva mõõtmised mitmel leheküljel. See on juba äärmuslik,” tõdeb doktor Viigimaa.

 • Terve keskealine inimene peaks laskma vererõhku kontrollida kord aastas. Sama tihedasti tuleks anda ka vereproov.
 • Vererõhuaparaati soetades peaks esimesed mõõtmised tegema koos perearsti või apteekriga. “Ma olen palunud oma patsientidel aparaadi kaasa võtta ja näidata, kuidas nad oma vererõhku määravad. On sage, et patsiendid teevad viis-kuus viga. Lisaks sellele saan ma võrrelda patsiendi aparaadi näitu enda mõõtmistulemustega ja nii saame teada, kui täpne tema aparaat on,” selgitab doktor Viigimaa. 

Missugune on normaalne vererõhk?

 • Euroopas peetakse normaalseks vererõhuks alla 130/85 mmHg.
 • Vererõhuhaigust saab diagnoosida siis, kui ülemine vererõhk on üle 140 ja alumine üle 90.
 • Eelmisel aastal võeti Ameerika Ühendriikides välja uued juhised, mille kohaselt on normaalne vererõhk alla 120/80 mmHg.

Samal teemal

16. august 2019, 09:00
SÜDAMEARST SOOVITAB: kui madalale peaks vererõhu langetama?
13. august 2019, 07:00
KAS OLED PIKK VÕI LÜHIKE? 7 üllatavat asja, mida see võib öelda su tervise ja edu kohta
24. juuli 2019, 07:00
VERERÕHK TEEB MURET? 6 vähem tuntud seika kõrgest vererõhust
22. juuli 2019, 12:38
VAATA HOOLIKALT, MIDA SÖÖD! Need 16 toitu võivad päästa su südame

51 KOMMENTAARI

v
valge kittel 24. juuli 2019, 11:33
juba valge kitli nägemine tõstab vererõhku, arstid on sellest teadlikud, aga miskipärast armastavad suurtes annustes vererõhu ravimeid kirjutada. Mäle...
(loe edasi)
t
terve 24. juuli 2019, 10:11
minul on kombeks alati enne rasket tööd vererõhku mõõta. Kui naine on juba tööks valmis , viskan alati korraks vererõhu mõõtja peale. Kui ikka rõhk juba enne alustamist üle 250 , siis ütlen sorry , ootame , las vererõhk langeb, siis mõõdame uuesti.
Loe kõiki (51)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee