Hea nõu

VÕTTA PEALE VÕI MINNA DUŠI ALLA? 10 müüti ja rahvatarkust pohmellist (6)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 1. jaanuar 2021 10:00
Tumedat värvi joogid tekitavad kergemini pohmelli. Foto: Vida Press
Pohmelli vältimiseks on liikvel igasugu soovitusi ja rahvatarkusi. Minna külma duši alla või võtta hoopis peale? Millistest võtetest on tõesti abi?

1. Pohmelli põhjustab vedelikukaotus

Samal teemal

Vedelikukaotus on üks pohmelli põhjustaja, kuid mitte ainus. Tõepoolest, ühe alkoholiühikuga koos väljub kehast peale joodud koguse lisaks 100 ml vedelikku. Näiteks juues viis õlut kaotab organism liigselt juba liitri vedelikku.

Kuid kas liitri vee joomine päästab pohmellist? Tõenäoliselt mitte. Vedelikukaotuse ja pohmelli kattuvateks sümptomiteks on janu, nõrkus ja peavalu. On sul kunagi olnud pohmelli, mille puhul sa ei suuda süüa ning veedad päeva WC-s oksendades? Päevavalgus on tapvalt ere ja ladusate lausete moodustamine näib võimatu? Need sümptomid ei ole kuidagi seotud vedelikukaotusega, vaid alkoholi toksilise mõjuga.

2. Kohv või külm dušš leevendab pohmelli

Läksid eelmisel õhtul mõne napsuga liiale. Paned hommikul kohvi tulele ja hüppad külma duši alt läbi, et ennast virgutada. Mõlemad võivad sind veidikeseks ergutada, kuid pohmelli need ei ravi. Tegelikult võib kohv selle veel hullemaks ajada, kuna viib omakorda vedelikku organismist välja. Niisiis vaheta kohv vee vastu – eriti siis, kui oled oksendanud ja seetõttu veel enam vedelikku kaotanud.

3. Pealevõtmine aitab

Arvatakse, et hommikune peaparandus leevendab pohmelli. Tegelikult ei vasta see tõele. Pohmell hakkab tekkima ajal, kui alkoholitase veres langeb ning kõige tugevamad sümptomid saabuvad siis, kui alkoholi tase veres on nullini jõudnud. Alkoholi peale rüübates lükkad pohmelli lihtsalt edasi. Mingil ajal tuleb sul tahes-tahtmata kaineks saada ning pohmell tekib ikkagi. Alko asemel joo parem vett või spordijooki, et taastada kaotatud vedeliku, elektrolüütide ja vitamiinide tase.

Hommikune pealejoomine on sageli tõsine ohumärk, et sul võib olla probleeme alkoholi liigtarvitamisega. See on üks alkoholisõltuvuse tunnuseid.

4. Peo lõpus söömine teeb pohmelli kergemaks

Toit võib kahtlemata aidata pohmelli ennetada, kuid sa pead sööma enne jooma hakkamist. Parim valik on rasvased toidud, mis imenduvad aeglaselt. Kui jood täis kõhu peale, jõuab alkohol sinu vereringesse aeglasemalt ja järgmise päeva pohmell on veidi kergem.

5. Pohmakas tekib ainult pärast kõva joomingut

Purjutamine, mis tähendab suurte koguste joomist eesmärgiga purju jääda, garanteerib järgmiseks päevaks pohmelli. Samas piisab mõnele inimesele pohmelliks isegi ühest joogist. Pohmell sõltub muuhulgas sinu kehamassist ja soost. Ka näiteks tekib pohmell kergemini inimestel, kes kannatavad migreeni all või võtavad ravimeid, mis mõjutavad maksa ensüüme.

6. Õlu ja vein on paremad kui kange alkohol

Mõned inimesed vannuvad, et õllest ja veinist ei teki nii hullu pohmelli kui kangetest jookidest. Tegelikult jääd purju ja saad pohmelli ükskõik millisest alkohoolsest joogist, sest kõik sisaldavad etanooli. Pole ka oluline, mis järjekorras sa neid jood.

Lisaks tasub meeles pidada, et:

  • punane vein sisaldab tanniine, mis mõnel tekitavad peavalu,
  • erinevate jookide segamini joomine ärritab magu ja võib pohmelli hullemaks teha,
  • rohkesti lisaaineid sisaldavad, enamasti tumedat värvi joogid, nagu punane vein, brändi ja portvein tekitavad suurema pohmeluse,
  • kange alkoholiga õhtut alustades kaovad piirid sageli kiiremini ning lõpetad sellega, et jood rohkem kui plaanisid.

7. Trenn aitab

Kuigi trenn võib aidata järgmise hommiku süümepiinade vastu, ei ole senised uuringud näidanud, et see aitaks alkoholi füüsilisi järelmõjusid leevendada. Saad ainult joodud kalorid ära põletada. Ka valitseb peale joomist sinu organismis vedeliku- ja toitainetepuudus. Sportides kaotad veelgi vedelikku ja vajalikke aineid, nii et lõpptulemus võib olla veel halvem enesetunne, raskematel juhtudel isegi terviseohtlik seisund. Vedelikupuuduses organismi termoregulatsioon on häiritud, nii et kuuma ilmaga sportides võid kergelt üle kuumeneda.

Alkoholiga koos võib atsetaminofeen (tuntud ka külmetusravimina Tylenol) rikkuda maksa. Muud valuvaigistid, näiteks aspiriin, paratsetamool ja ibuprofeen, võivad koos alkoholiga ärritada magu ning põhjustada verejookse.

Samuti pole õhtul valuvaigisti võtmisest kasu – see pakub valust leevendust vaid mõneks tunniks ja magades sa niikuinii seda valu ei tunne. Võta vajadusel valuvaigistit hommikul.

9. Naistel ja meestel tekib pohmell samamoodi

Tegelikult tekib naistel pohmell kergemini. Isegi kui naine on meestega täpselt samas kaalus, jääb ta väiksemast alkoholikogusest purju. Mehe keha sisaldab suuremas koguses vett, mis aitab alkoholi lahjendada ja selle mõjusid vähendada. Meeste organism toodab ka rohkem alkoholi lagundada aitavat ensüümi.

10. Pohmakas pole suur probleem

Pohmell näitab, et keha on liigse alkoholiga mürgitatud. Suurem joomine mõjutab kesknärvisüsteemi ning ajukeemiat, seetõttu tekib peavalu, uimasus ja iiveldus. Sinu soolestik on ärritatud ja põletikuline. Jah, tõenäoliselt sa paraned ruttu ning võib-olla sind ei morjenda kannatamine pärast head pidu. Kuid alkoholiga üle pingutamine on alati riskantne. Liiga palju juues võib tekkida alkoholimürgistus, võid kaotada teadvuse, tekkida võivad hingamisraskused. Sa võid isegi surra. Ükski pidu ei ole seda väärt.

Lisaks läheb pohmelli tõttu kaduma suur hulk väärtuslikku aega, mida võiksid paremini kasutada. Võib-olla ei jõua sa õigeks ajaks tööle või ei jõua sinna üldse, võib-olla jäävad sul veetmata väärtuslikud tunnid koos pere ja lähedastega. 

Allikas: Alkoinfo.ee

Samal teemal

25.11.2021
OHTLIK! 5 ainet, mis tekitavad kõige kergemini sõltuvust
02.08.2021
MAKSATSIRROOS ÄHVARDAB! Haigus on tõenäoline, kui elu jooksul juua selline kogus alkoholi
01.08.2021
PEA VASTU! 5 nippi, mille abil on kergem kuu aega kaine püsida
04.07.2021
Mida teha, et laps ei hakkaks jooma? 9 levinud müüti, mida paljud vanemad ikka veel usuvad