Hea nõu

KUMB ON VÄÄRTUSLIKUM: vedel või tahke mesi? (26)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 18. oktoober 2020, 14:00
Foto: Vida Press
Kas mee väärtus kahaneb, kui see muutub tahkeks ehk kristalliseerub? Kas raviomadused säilivad?

Mesi on segu suhkrutest, veest, mineraalainetest ja õietolmust. Enamiku mees sisalduvatest suhkrutest moodustavad fruktoos ja glükoos. Nende kahe suhkru vahekord määrab ära selle, kui kiiresti mesi tahkub ehk kristalliseerub, kirjutatakse portaalis Mesionhea.ee.

Mida kõrgem on fruktoosisisaldus, seda kauem püsib mesi vedelana. Enamiku taimede nektarist tehtud meed hakkavad kaks kuud pärast vurritamist kristalliseeruma. On aga ka erandeid: näiteks rapsimesi kristalliseerub juba mõne nädalaga, ka võilillemesi muutub kiiresti tahkeks. Seevastu põdrakanepimesi jääb kauemaks vedelaks. Lehemesi võib jäädagi vedelaks. Ka kanarbikumesi ei kristalliseeru, vaid jääb omapäraselt sültjaks.

Kui mesi on kristalliseerunud, saab seda lihtsal viisil taas vedeldada – lase sel seista purgiga soojas vees umbes tunni jagu.Foto: Pexels

Kuidas mett vedeldada?

Mee maitse ega toitaineline väärtus ei sõltu mingil moel sellest, kas mesi on vedel või tahke ehk suhkrustunud. Mesi on ikka väga väärtuslik.

Vedel mesi meeldib sageli inimestele rohkem, see tundub isuäratavam ja seda on mugavam kasutada. Kui soovid talvel vedelat mett, hoia meepurke +3 kraadi juures, see aeglustab kristalliseerumisprotsessi. Laual või köögiriiulil hoia vaid koheseks tarbimiseks mõeldud mett. 

Kui mesi on kristalliseerunud, saab seda lihtsal viisil taas vedeldada – lase sel seista purgiga soojas vees umbes tunni jagu. Mee omaduste säilitamiseks ei tohi mee temperatuur tõusta üle 40 kraadi.

Samal teemal

18. oktoober 2020, 10:00
SÖÖ RAHULIKULT! 11 toiduainet, mis on (peaaegu) riknematud
22. september 2020, 07:00
KAS SUHKRUHAIGE VÕIB SÜÜA METT? Neid kolme olulist fakti peaksid teadma ka lähedased
16. september 2020, 07:00
ARST MESILASMÜRGIST: leevendab hulga tervisehädasid, kuid mõnele on eluohtlik
9. august 2020, 15:00
ASENDAMATU TERVENDAJA: kuus omadust, mis teevad mee eriliseks