Hea nõu

KUMB ON VÄÄRTUSLIKUM: vedel või tahke mesi? (26)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 2. oktoober 2019, 08:00
Foto: Vida Press
Kas mee väärtus kahaneb, kui see muutub tahkeks ehk kristalliseerub? Kas raviomadused säilivad?

Mesi on segu suhkrutest, veest, mineraalainetest ja õietolmust. Enamiku mees sisalduvatest suhkrutest moodustavad fruktoos ja glükoos. Nende kahe suhkru vahekord määrab ära selle, kui kiiresti mesi tahkub ehk kristalliseerub, kirjutatakse portaalis Mesionhea.ee.

Mida kõrgem on fruktoosisisaldus, seda kauem püsib mesi vedelana. Enamiku taimede nektarist tehtud meed hakkavad kaks kuud pärast vurritamist kristalliseeruma. On aga ka erandeid: näiteks rapsimesi kristalliseerub juba mõne nädalaga, ka võilillemesi muutub kiiresti tahkeks. Seevastu põdrakanepimesi jääb kauemaks vedelaks. Lehemesi võib jäädagi vedelaks. Ka kanarbikumesi ei kristalliseeru, vaid jääb omapäraselt sültjaks.

Kui mesi on kristalliseerunud, saab seda lihtsal viisil taas vedeldada – lase sel seista purgiga soojas vees umbes tunni jagu.Foto: Pexels

Kuidas mett vedeldada?

Mee maitse ega toitaineline väärtus ei sõltu mingil moel sellest, kas mesi on vedel või tahke ehk suhkrustunud. Mesi on ikka väga väärtuslik.

Vedel mesi meeldib sageli inimestele rohkem, see tundub isuäratavam ja seda on mugavam kasutada. Kui soovid talvel vedelat mett, hoia meepurke +3 kraadi juures, see aeglustab kristalliseerumisprotsessi. Laual või köögiriiulil hoia vaid koheseks tarbimiseks mõeldud mett. 

Kui mesi on kristalliseerunud, saab seda lihtsal viisil taas vedeldada – lase sel seista purgiga soojas vees umbes tunni jagu. Mee omaduste säilitamiseks ei tohi mee temperatuur tõusta üle 40 kraadi.

Samal teemal

6. oktoober 2019, 13:00
ANTIBIOOTIKUM LOODUSEST: taruvaik leevendab eriti hästi neid hädasid!
26. september 2019, 11:41
VIIRUSHAIGUSED KIMBUTAVAD? Tugevda lapse immuunsüsteemi nende koduste vahendite ja vitamiinidega!
12. juuli 2019, 06:00
Ära anna alla aastasele lapsele mett! Riskid ohtliku haigusega
17. veebruar 2019, 20:23
NII MAGAD PAREMINI! 9 õhtust ampsu, mis toovad magusama une

26 KOMMENTAARI

t
tervis. 2. oktoober 2019, 23:24
Mesi on mürgine ka siis kui mesitarude ligidal,raadiuses ligemal kui 2km kasvatatakse põllukultuure,mida meil ohtralt mürgitatakse.Mürgiste taimede õietolm ja nektar on ka mürgised.
m
Mesi. 2. oktoober 2019, 23:15
Õige mesi tahkestub väga hästi.Hästi ei tahkestu kaanestamatta raamidest vurritatud mesi(võib käärima minna) ja üle kuumutatud või kristalliseerumist takistavate ainetega segamine.Nii et puhas mesi on hästi tahke mesi.
Loe kõiki (26)