Uudised

Eesti on ainus Euroopa Liidu riik, mis ei kompenseeri gripivaktsiini vanemaealistele ega teistele riskirühmadele. 

Minister Sikkut haigekassale: vanemaealisi võiks gripi vastu tasuta vaktsineerida  (16)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 26. september 2018 09:26
Riina Sikkut palub haigekassal analüüsida, kuidas leida võimalusi, et vanemaealisi gripi vastu tasuta vaktsineerida. Foto: Teet Malsroos
Riina Sikkut palub haigekassal analüüsida ja alustada võimalusel vanemaealiste riskirühma tasuta gripivaktsineerimist juba 2019. a sügisel. 

Oleme ainuke Euroopa Liidu  liikmesriik, kus riik ei kompenseeri gripivaktsiini vanemaealistele ega teistele riskirühmadele. Ministri hinnangul peaks tasuta vaktsineerimise võimalus olema nii hooldekodude eakatel kui ka laiemalt üle 65-aastastesl inimestel.

Eesti elanike gripivastase vaktsineerimisega hõlmatus on Euroopa Liidu väikseim. Hõlmatus oli 2017. aastal 3,2% elanikkonnast ning 4,3% vanemaealistest (Euroopa Liidu keskmine on 56%). Samuti on meil Euroopa Liidu kõrgeim suremus gripi tüsistustesse.

Möödunud hooajal suri gripi tõttu 94 inimest, neist 95% olid 65-aastased ja vanemad. Kõrge suremuse üheks põhjuseks on kindlasti väga madal hõlmatus gripivastase vaktsineerimisega.

Samal teemal

Enim ohustatud inimesed

Tervise- ja tööministrit nõustava riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liikmed on jõudnud arutelude, gripivastase vaktsineerimise kulutõhususe analüüsi ning Maailma Terviseorganisatsiooni soovituste põhjal järeldusele, et gripi tõttu on enim ohustatud hooldekandeasutuste vanemaealised (vanuses 65+) elanikud, kelle hulgas on suremus gripi tüsistustesse kõrgeim.

Teise prioriteedina on grippi suremuse vähendamisel toodud välja kogu vanemaealise elanikkonna (65+) vaktsineerimisega hõlmatuse suurendamine. Samuti on murekohaks, et tihti lisatakse gripivaktsiini hinnale vaktsineerimise teenustasu, mis võib sõltuvalt tervishoiuteenuse osutajast olla vahemikus kuni 10 eurot või isegi üle selle. Seega võib vaktsineerimise lõplik hind olla samuti takistuseks vaktsineerimisotsuse tegemisel.

Hoolekandeasutuste elanikele on sageli ea, terviseseisundi ning rahaliste võimaluste tõttu omaosalusega tervishoiuteenused raskesti kättesaadavad. Sellele riskirühmale tasuta gripivastase vaktsineerimise võimaldamine aitab gripist tingitud suremust oluliselt vähendada.

Hoopis keerulisem on olukord aga ülejäänud vanemaealistega - neid on umbes 253 000. Nende puhul ei ole ekspertide sõnul küsimus ainult hinnas, vaid ka hoiakutes ning madalas teadlikkuses gripivastase vaktsineerimise vajalikkusest.

Minister Riina Sikkut palub haigekassal:

  • analüüsida hooldekodude vanemaealistele patsientidele tasuta gripivastase vaktsineerimise korraldamist ja hinnata kompenseerimise kulu Eesti haigekassa eelarvele, arvestades, et õiguslik alus gripivaktsiini hankimiseks luuakse immuniseerimiskava muudatusega;
  • analüüsida, millised oleksid võimalikud rahastamismehhanismid, kulu ja korraldus, mis võimaldaks pakkuda tasuta gripivastast vaktsineerimist kogu vanemaealiste kohordile.
  • vanemaealiste tasuta gripi vastu vaktsineerimisega võiks alustada juba järgmise gripihooaja alguses 2019. aasta sügisel.