Meeled

EI TAHA TÖÖLE MINNA? Need ametid tekitavad tõesti rohkem depressiooni (33)

Ohtuleht.ee, 3. jaanuar 2021 16:00
Kui töötingimused on ebakindlad, tekib kergemini depressioon. Foto: Vida Press
Enne kui hakkad ettekandjaga pisiasjade pärast norima, mõtle, kuidas see võib tema vaimsele tervisele mõjuda! 

Maailma tervishoiuorganisatsiooni (WHO) andmetel kannatab depressiooni all üle 300 miljoni inimese. Depressiooni võib põhjustada töötus, kuid Oregonis hiljuti avaldatud uuring näitab, et seda võivad soodustada ka teatud  töökohad.

Uuring põhineb 5300 mehe ja naise andmetel, kes on vanuses 24–33 aastat. Leiti, et ametid, kus on otsene kontakt teiste inimeste ja avalikkusega ning kus on ebakindlad töötingimused, seostuvad suurema stressi, depressiooni ja unehäiretega. Depressioonist on rohkem ohustatud teenindajad, kiirtoidukohtade töötajad, kullerid, poemüüjad, supermarketite kaubapaigutajad jt.

Foto: Pexels

Ettekandja naeratuse taga on ka tumedam pool

Paljud inimesed ei tööta teenindajana kutsumuse pärast, vaid sellepärast, et nad pole leidnud oma ettevalmistusele vastavat tööd. Kui see olukord kestab pikalt, võib see viia frustratsiooni ja depressioonini. 

Üks oluline põhjus, miks teenindajatel on kõrgem depressioonirisk, on ka madal palk ja sõltuvus klientide jootrahast. Nende töökohtadega seostub sageli ebakindlus, näiteks ajutised töölepingud. Kui lisada madalale palgale veel ajutised töölepingud, siis on lihtne mõista, miks on depressioon kerge tekkima.

Naised kannatavad sageli ka seksuaalse ahistamise tõttu, mida teevad  nii kliendid kui ka ülemused. 

Foto: Pexels