Hea nõu

LÄHEDANE JOOB? Mis teda aitab, aga mis teeb asja veel hullemaks? (28)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 26. detsember 2020 13:00
Partneri süüdistamine on minek libedale teele, sest sageli muudab see inimese hoopis trotslikuks ja vihaseks.Foto: Vida Press
Lähedased inimesed näevad seda, mida alkohol inimesega teeb, kõige paremini. Missugused tegevused võivad sõltuvusele pigem kaasa aidata ja millest on abi?

TEGEVUSED, MIS EI AITA

Ülehoolitsemine

Samal teemal

Kui sa üritad teist igas olukorras päästa, võtad temalt võimaluse õppida, kuidas rasketes olukordades toime tulla. Kui sõltlase eest pidevalt ülehoolitseda, hakkab ta uskuma, et ta ei olegi võimeline ise enda eest hoolitsema ning selle tagajärjel tunneb ta end küündimatu inimesena. Kuigi see pole tõsi.

Vastutuse võtmine tema tegude eest

Sõltlaselt vastutuse ära võtmine tähendab, et enesele märkamatult julgustad sõltlast oma käitumist jätkama. Näiteks on su lähedasel komme õhtuti palju juua ning mõnikord ei suuda ta hommikul pohmelli pärast tööle minna. Kui sina helistad vabandustega tema ülemusele, siis teda niiviisi päästes lood sa tegelikult olukorra, kus ta ise oma tegude eest vastutust võtma ei pea.

Varjamine ja valetamine

Enamiku sõltlast armastavate inimeste elud on täis saladusi. Kartes teiste hukkamõistu, teevad nad kõik selleks, et keegi teine olukorrast teada ei saaks. Nii on raske aduda, et tegelikult leidub veel hulk inimesi, kellel on samad probleemid ning kellega te teineteist toetada saaksite.Nii käitudes lubad oma partneril ka edasi elada pettekujutluses, et kõik on korras ning ta ei pea oma tegudele otsa vaatama ning nende eest vastutama.

Meele järgi olemine ja tülide vältimine

“Hea inimese” roll ja soov mitte kunagi mitte kellegi tundeid riivata tekitavad lõpuks ohvritunde. Nii õpetad partnerile, et sinuga võibki halvasti käituda ja edasi manipuleerida. Igal hinna eest meelepaha, kriitikat või pettumust vältides võib juhtuda, et sinu lähedane kohtlebki sind jalamatina.

Lähedase süüdistamine

Partneri süüdistamine on minek libedale teele. Sageli muudab süüdistamine inimese trotslikuks. Olukord jääb samaks ning viha ja vimm vaid võimenduvad. Väga lihtne on mõelda, et saaksid olla õnnelik juhul, kui teine inimene oma solvava käitumise lõpetab. Kahjuks asetab selline mõtlemine sind ohvrirolli. Suhtes on kaks osapoolt ning kui teine käitub sinuga halvasti, võib olla, et ise oled lubanud sellel juhtuda. Iga muutus algab iseendast

Enda süüdistamine

Sina ei saa mingil viisil olla vastutav teise inimese käitumise ja tegude eest. Sõltlased on sageli varmad kõiki teisi oma eluraskustes süüdistama. Nad võivad süüdistada elukaaslast, lapsi, ülemust, ilma, ebaõnne, kas või katkist kingapaela, et vastutus enda õlgadelt ära veeretada. Näe sellest läbi ja ära võta endale vastutust tema tegude eest.

Uskumus, et saad teise inimese käitumist kontrollida

Kas arvad, et kui ikka väga pingutada, siis on võimalik teist inimest muuta? Tegelikkuses ei saa me kedagi sundida midagi tegema vastu nende enda tahtmist. Loeb tema enda vaba tahe. Ainus, mida sa muuta saad, oled sina ise ja sinu käitumine. Kui sinu käitumine hakkab lähedase sõltuvuskäitumist ebamugavamaks muutma, lood sa võimalused, et tal võiks see tahe ja vajadus tekkida. Valiku teeb siiski iga inimene ise.

MIS AITAB?

Tunnista tegelikkust

Tegelikkuse tunnistamine ei pruugi olla lihtne. Mõnikord on endale kõige raskem tunnistada, kui hull olukord tegelikult on. Võib juhtuda, et teised on sinu kannatused ammu läbi näinud, kuigi sa ise peidaksid pea kogu selle häbi ja süütunde eest endiselt liiva alla.  Loobumine petlikust kujutlusest, et asjad kuidagi iseenesest paranevad, on oluline samm, mida enda ja lähedase elu parandamiseks astuda.

Lase tal kogeda oma tegude tagajärgi

Ära varja ega valeta tema eest. Ära mõtle välja vabandusi tema käitumisele. Lase tal vastutada oma tegude tagajärgede eest.

Sea piirid

Kui otsustad, et ei ole enam iga hinna eest teise meele järgi, võib see kergesti kaasa tuua pettumust, frustratsiooni ja viha. Tuleb õppida taluma ka ebamugavust ja hirmu ning seda, kuidas vaatamata kõigele enda juurde jääda. Väljendades ennast kindlameelselt ning seades piirid, ei toeta sa enam sõltuvust.

Kui lähedane otsustab raevutseda ja ultimaatumeid esitada, ei pea sa tema manipulatsioonidele alluma. Mida rohkem sa endaga manipuleerida lubad, seda suuremaks manipuleerijaks lähedane muutub. Kindlate piiride hoidmisel võib tema käitumine aja jooksul muutuda.

Tegutse koos teistega

Räägi teiste sõltlasele oluliste inimestega – pereliikmed, sõbrad, töökaaslased jt. Leppige koos kokku piirid ja see, kuidas sõltlasega suhelda. Rääkida tasub lähedasega koos. Kindlasti vältige süüdistamist. Rääkige temaga nendest olukordadest, kus tema joomine teid mõjutas ja probleeme kaasa tõi.

Lähtu tegudest, mitte sõnadest

Lubada on lihtne, teha raskem. Ära jää lihtsalt niisama uskuma alkoholisõltlase “lubadusi”. Tee oma järeldused tema tegudest.

Hoolitse enda eest

Eluterve endast hoolimine ei tähenda isekust, enesekesksust või teistega arvestamatust. Enese eest hoolitsemine on endast ja teistest lugupidamise ning enda armastamise märk. Sul ei ole võimalik teisi aidata, kui ise oled olukorras, kus vajad hädasti abi. Ka lennukis pannakse hapnikumask kõigepealt endale pähe.

Allikas: Alkoinfo.ee