Lapsed

MÕISTUS OTSAS, MIDA TEHA? Veebileht tarkvanem.ee aitab lapsevanemaid  

Toimetas Sirje Maasikamäe, 1. oktoober 2018 09:09
Vanematele mõeldud veebileht annab muu hulgas nõu, kuidas saada paremaks kuulajaks, mida teha vihaga, kuidas last tunnustada ja kiita.Foto: Vida Press
Tervise Arengu Instituudi (TAI) loodud veebilehelt tarkvanem.ee leiavad infot, nõuandeid ja nippe igas vanuses laste vanemad.

„Vanemlikke oskusi saab ja peabki õppima. Seetõttu on veebis lai valik teemasid, millega on kõigil emadel-isadel  kasulik kursis olla. Näiteks lapse areng, toitumine, liikumine, laps ja alkohol, laps ja narkootikumid, tubakas, lapse vaimne tervis, seksuaalkasvatus, laps ja digimaailm ning kasuperes kasvav laps,“ ütles veebi toimetaja, TAI terviseturunduse keskuse projektijuht Juta Teller.

Samal teemal

Veebist leiab vastuseid küsimustele, millega pere lapse kasvatamisel kokku puutub. Mida teha, kui laps ei kuula või kui õed-vennad kisuvad omavahel riidu üles? Kuidas käituda, kui laps on nõus sööma ainult hommikusöögihelbeid või kui teismeline on ostnud riiulitäie toidulisandeid ja muud ei söögi? Millal ja kuidas rääkida narkootikumidest ja alkoholist? Millal rääkida seksist? Mida teha, kui laps ei taha kooli minna? Kuidas abistada last, kellel on mure? Mida teha, kui laps näppab võõraid asju?

Mitmekülgsed nõuanded

Info ja nõuanded on jaotatud teemade ja vanusegruppide kaupa. Vanem saab lugeda erinevate vanemlusstiilide kohta ja mõelda, millist kasvatusstiili ise kõige enam kasutab, ning lugeda selle mõjust lapse arengu toetamisel.

Tarkvanem.ee lehel saab testida teadmisi alkoholi ja tubakaga seotud küsimustes ning vaadata lühiklippe levinud alkomüütidest. Samuti on lehel animeeritud videod, mis annavad nippe, kuidas lapse käitumist suunata näiteks siis, kui ta ei taha hommikul lasteaeda minnes riidesse panna, nõuab lõunasöögiks ainult magustoitu või kui teismeline jõuab õhtul koju ja on esimest korda purjus.

Väljatrükitavad töölehed aitavad mõelda muuhulgas sellistel teemadel, nagu kuidas saada paremaks kuulajaks, mida teha vihaga, kuidas last tunnustada ja kiita jms.

Tarkvanem.ee lehelt leiab ka infot koolituste kohta. Muu hulgas tutvustatakse rahvusvahelist 2-8-aastaste laste vanematele suunatud vanemlusprogrammi Imelised Aastad, millel on uuringute põhjal väga head tulemused vanemate stressi vähendamisel ja lapse käitumise suunamisel.

Lisaks toimib veebis e-nõuandla, kust saab vaadata nii varasemalt vastatud küsimusi kui ka ise nõu küsida.