Lapsed

Lastefond toetab raske immuunpuudulikkusega aastase poisi ravi Inglismaal (1)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 1. oktoober 2018 10:02
Aastasel Olegil on kaasasündinud immuunpuudulikkus: tema organism on väga vastuvõtlik teatud haigustekitajatele. Foto: Erakogu
Aastasel Olegil on diagnoositud raske kaasasündinud immuunpuudulikkus, mille raviks vajab ta Inglismaal luuüdi tüvirakkude siirdamist.

Aasta ja ühe kuu vanusel Olegil on diagnoositud raske kaasasündinud immuunpuudulikkus krooniline granulomatoostõbi. Selle haiguse korral on organism väga vastuvõtlik teatud haigusetekitajatele, mis võivad tekitada raskeid kauakestvaid ja eluohtlikke infektsioone, on ka raskete tüsistuste oht. Haiguse seljatamiseks on olemas ravimeetod  - luuüdi tüvirakkude siirdamine.

Samal teemal

Raviarsti sõnul on luuüdi tüvirakkude siirdamine Olegile näidustatud, kuna tal on juba varakult tekkinud hulgikoldelised infektsioonid. Protseduur tehakse Inglismaal Newcastle’i lasteimmunoloogia keskuses, mis on selles vallas tunnustatud ja suure kogemusega.

Eesti haigekassa katab ravikulud ning tasub lapse haiglasviibimise eest. Pere vajab aga toetust ema majutuskulude tasumisel, kui laps on intensiivraviosakonnas ja ema ei saa haiglas ööbida.

Ema ja laps vajavad majutuskulude katmisel toetust ka pärast tüvirakkude siirdamist, kui nad püsivalt haiglas enam viibima ei pea, kuid käivad iga päev kontrollis. Perel tuleb  ise tasuda ka lapse ning saatja transpordi- ja elamiskulud. Perel ei ole paraku võimalik nimetatud kulusid katta ning nii tuli heade annetajate toel perele appi Lastefond.

Abistada saab tänu annetajatele

Kuna haruldase immuunpuudulikkusega Arseni tarbeks laekus annetusi rohkem, kui tal on praegu kulunud, otsustas fond aidata heade annetajate toel ka Olegi, kes põeb sarnast haigust ning vajab Inglismaal samas haiglas ravi. Oleg on Newcastle’i lasteimmunoloogia keskuses viibinud alates märtsikuust ning fond katab esialgu aasta lõpuni kuni 14 630 euroga lapse ja tema ema transpordi, elamis- ja majutuskulud.

“Lastefond toetab abivajajaid alati solidaarsuse põhimõttel, mis tähendab, et kui ühe lapse jaoks koguneb heade annetajate toel rohkem annetusi, kui laps raviga seonduvalt vajab, siis suunab fond annetused edasi teiste abivajavate laste ravikulude katmiseks,” selgitab lastefondi toetusjuht Eveli Ilves.

“Tänu headele annetajatele saame anda raskes seisus peredele kindlustunde, et nad ei ole üksi ja et lastefond aitab,” kinnitab Ilves.