Keha

7 üllatavat asja, mida pikkus võib öelda su tervise ja edu kohta 

Ohtuleht.ee, 2. oktoober 2018, 13:21
Pikkus on oluline: naised eelistavad endast pikemaid mehi ja mehed endast lühemaid naisi. Foto: Vida Press
Inimese pikkus võib öelda nii mõndagi tema elu ja tervise kohta. Väidetakse isegi, et pikad inimesed on andekamad kui lühikesed!

Vererõhk

Inimese pikkus võib mõjutada, missugune on tema vererõhk. Mida lühem inimene, seda kõrgem rõhk. Soome teadlased mõõtsid 534 keskmiselt 61-aastase inimese vererõhku. Kui andmeid võrreldi nende pikkusega, siis selgus, et vererõhunäitajad olid lühematel inimestel kõrgemad.

Südame-veresoonkonnahaigused

Uuringud on näidanud, et pikkadel inimestel on tõenäoliselt vähem südame-veresoonkonna haigusi kui lühikestel. Nähtus tuleneb muu hulgas sellest, et lühikeste inimeste veresooned on väiksema läbimõõduga ja nende vererõhk on kõrgem.

Kolesterool

Eelpool mainitud Soome uurimuses märgati, et vere kolesteroolitase oli lühematel inimestel kõrgem sõltumata nende kehamassiindeksist.

Ajuvereringehäired

Arvatakse, et neil, kes olid lapsena keskmisest lühemad, on täiskasvanuna suurem oht haigestuda ajuvereringehäiretesse. Risk on suurem neil, kes olid eakaaslastest kuni 5 cm lühemad. Lühikestel meestel on suurem oht insuldiks.

Paarisuhe

Vähk

Väidetavalt on pikkadel üleminekuaastad selja taha jätnud naistel suurem risk haigestuda vähki. Iga 10 cm kohta lisandub 13% suurem tõenäosus.

Andekus

Üks uuring väidab, et pikad on andekamad, kuna nende aju on suurem ja mis kõige tähtsam – ka ajukoor on suurem. Suurem ajukoor aitab neil probleeme kiiremini lahendada.

Samas ei saa inimese pikkusest teha mingeid lõplikke järeldusi tema andekuse kohta. Näiteks eriliselt andekas teadlane Marie Curie oli vaid 155 cm pikkune.

Allikas: Ilta-Sanomat

Samal teemal

täna, 07:00
SÜDAMEARST ÕPETAB: millal ja kuidas on õige mõõta vererõhku
22. jaanuar 2019, 06:00
SÜDAMEARST SELGITAB: miks on ohtlik normist paksem veri?
21. jaanuar 2019, 06:00
SÜDAMEARST SOOVITAB: kui madalale peaks vererõhu langetama?
2. oktoober 2018, 13:45
Maale arsti juurde: haigekassa kulul saab abi ainult tugeva tervisega inimene

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sirje.maasikamae@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee