Keha

KAS OLED PIKK VÕI LÜHIKE? 7 üllatavat asja, mida see võib öelda su tervise ja edu kohta (7)

Ohtuleht.ee, 13. august 2019 07:00
Pikkus on oluline: naised eelistavad endast pikemaid mehi ja mehed endast lühemaid naisi. Foto: Vida Press
Inimese pikkus võib öelda nii mõndagi tema elu ja tervise kohta. Väidetakse isegi, et pikad inimesed on andekamad kui lühikesed!

Vererõhk

Inimese pikkus võib mõjutada, missugune on tema vererõhk. Mida lühem inimene, seda kõrgem rõhk. Soome teadlased mõõtsid 534 keskmiselt 61-aastase inimese vererõhku. Kui andmeid võrreldi nende pikkusega, siis selgus, et vererõhunäitajad olid lühematel inimestel kõrgemad.

Südame-veresoonkonnahaigused

Uuringud on näidanud, et pikkadel inimestel on tõenäoliselt vähem südame-veresoonkonna haigusi kui lühikestel. Nähtus tuleneb muu hulgas sellest, et lühikeste inimeste veresooned on väiksema läbimõõduga ja nende vererõhk on kõrgem.

Foto: Pexels

Kolesterool

Eelpool mainitud Soome uurimuses märgati, et vere kolesteroolitase oli lühematel inimestel kõrgem sõltumata nende kehamassiindeksist.

Ajuvereringehäired

Arvatakse, et neil, kes olid lapsena keskmisest lühemad, on täiskasvanuna suurem oht haigestuda ajuvereringehäiretesse. Risk on suurem neil, kes olid eakaaslastest kuni 5 cm lühemad. Lühikestel meestel on suurem oht insuldiks.

Paarisuhe

Mõlemad sugupooled peavad eriti oluliseks pikkust. Mehed otsivad kaaslaseks endast lühemaid naisi ja naised otsivad kaaslaseks endast pikemaid mehi. Seega eelistavad mõlemad pikkuste erinevust, kuid naistele meeldib suurem pikkuste vahe kui meestele.

Foto: Pexels

Vähk

Väidetavalt on pikkadel üleminekuaastad selja taha jätnud naistel suurem risk haigestuda vähki. Iga 10 cm kohta lisandub 13% suurem tõenäosus.

Andekus

Üks uuring väidab, et pikad on andekamad, kuna nende aju on suurem ja mis kõige tähtsam – ka ajukoor on suurem. Suurem ajukoor aitab neil probleeme kiiremini lahendada.