D-vitamiini puudusel võib lapsel tekkida rahhiit: luu ei arene piisavalt ja luustik jääb nõrgaks. Foto: Pexels
Toimetas Sirje Maasikamäe 3. oktoober 2018 09:45
Miks peab imikule andma D-vitamiini? Kas rinnapiimast ei piisa, et laps saaks kätte kõik vajalikud vitamiinid? Selgitab Apotheka apteeker Kerli Valge. 

Rinnapiim on loomulikult imikule kõige parem toit:  see katab vee-, valkude, rasvade, süsivesikute jm vajaduse kuni lapse kuuekuuseks saamiseni. Kuna  rinnapiimas on vähe D-vitamiini,  tuleb kõigile rinnapiimatoidul olevatele lastele juurde anda iga päev 400-600 IU-d D-vitamiini.

D-vitamiini puudusel võib lastel tekkida rahhiit - see on luu ainevahetushaigus: luu ei arene piisavalt, luustik jääb nõrgaks ja muutub pehmeks. Lastel, kes juba kõnnivad, võib haigus põhjustada näiteks jalgade kõverdumise, mida kutsutakse ka O- või X-jalgsuseks. D-vitamiini puuduse korral  võib olla häiritud  hammaste areng, kasvamine aeglustub, võivad tekkida lihasnõrkus ja luumurrud.

Kui palju D-vitamiini imik vajab?

Eesti lähtub toidulisandite ohutuse hindamisel EFSA (Euroopa Toiduohutusamet) poolt määratud vitamiinide ja mineraalainete ohututest tarbimise ülempiiridest. Selle alusel on Eestis imikute ohutu tarbimise ülempiiriks toodud 25 mcg päevas, see teeb 1000 IU-d. Tavaannus on 10 mcg ööpäevas ehk 400 IU-d.

Kui imik saab ka lisatoitu

Kui imik on ainult rinnapiimatoidul, siis tuleb kuni lapse kaheaastaseks saamiseni anda iga päev juurde D-vitamiini tavaannuses. Kui aga lapsele hakatakse lisaks rinnapiimale juurde andma piimaasendajat või minnakse üldse üle piimaasendajale, siis tuleb toote pakendilt kontrollida, kas ja kui palju see sisaldab D-vitamiini. Vastavalt sellele tuleb vähendada toidulisandina juurdeantava D-vitamiini annust. Sobiva annuse aitab välja selgitada perearst või apteeker.

Millal võib tekkida mürgistus?

D-vitamiini ületarbimise mürgistusnähud võivad tekkida ennekõike siis, kui ülisuuri annuseid antakse pikalt. Lühiaegselt suuremas koguses vitamiini saamine ei põhjusta lapsele tervisehäireid, mürgistuse tekkeks peaks laps saama D-vitamiini iga päev 2000 IU-d vähemalt 3 kuud.

Üleannustamise korral on täheldatud iiveldust ja oksendamist, isutust ja suurenenud janu, aga ka kõhuvalu, lihaste nõrkust, liigeste ja lihaste valulikkust, kõhukinnisust, segasust, uimasust.

D-vitamiini üleannustamine võib põhjustada hüperkaltseemiat, mis tähendab et vereringes on oluliselt rohkem kaltsiumit, imendumine sooltest on suurem, kuid toimub ka tagasiimendumine luudest. Sel juhul võivad komplikatsioonina tekkida osteoporoos, neerukivid, neerude funktsiooni langus ja kahjustumine, kasvupeetus, aga ka närvisüsteemi häired ja südamerütmihäired. Sümptomid taanduvad, kui lõpetada üleliigses koguses D-vitamiini lisaks andmine.