Hea nõu

MITU MUNA PÄEVAS VÕIB SÜÜA? 6 tõde ja müüti munast (15)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 1. aprill 2021 05:00
Terved inimesed võivad rahuikult süüa iga päev muna.Foto: Vida Press
Kas kanamuna on kolesteroolipomm, mida peaks vältima? Või võib mune  piiramatult süüa, eriti kui need on oomega-3 munad?

1. Kui süüa iga päev muna, teeb see haigeks

VALE

Keegi ei oska päris täpselt öelda, mitu muna on turvaline süüa. Südameveresoonkonna haiguste põdejatel ei soovitata siiski süüa üle 3–4 muna nädalas.Terved inimesed võivad süüa rohkem.

Foto: Pixabay

2. Kanamuna on kolesteroolipomm

NII JA NAA

Ühes munakollases on 230 mg kolesterooli. Kolesterooli sisaldavad kõik loomse päritoluga toiduained ehk seda on lihas, kalas ja rasvastes piimatoodetes. Kõrges kolesteroolitasemes ei saa süüdistada ainult munasid – eriti kui sööd neid koos peekoniga. Kui soovid süüa mune rohkem kui soovitatakse, tasub regulaarselt kolesterooli mõõta.

Foto: Pexels

3. Kanamuna on hea valguallikas

ÕIGE

Kanamuna on tõesti hea valguallikas, sest üks muna katab 10% täiskasvanu päevasest valguvajadusest. Lihale ja kalale jääb see siiski alla. Klaas piima sisaldab umbes sama palju valku kui üks muna.

Foto: Tairo Lutter

ÕIGE

Munakollast ei pea kolesteroolihirmus söömata jätma, kuid kes tahab kaalu jälgida, võib kollasest loobuda. Kanamunas on umbes 75 kalorit, millest munavalges on vaid 15 kalorit. Nii et kui jätta munakollane söömata, saab vajalikud valgud kätte, aga kaloreid vähem. Ühes munavalges on 4 g valku ja munakollases 3 g valku.

Foto: Pixabay

5. Oomega-3 munad on kasulikumad

ÕIGE

Kanade toitmisega on võimalik mõjutada mõnevõrra muna omadusi. Näiteks oomega-3 munad sisaldavad kolm korda rohkem kasulikke rasvhappeid kui tavalised munad. Ja neis on vähem kolesterooli kui tavalistes kanamunades.

Foto: Robin Roots

6. Munadest võib ka loobuda

ÕIGE

Ükski toiduaine pole nii tähtis, et ilma selleta ei saaks hakkama. Oluline on tervik. Kui menüü on mitmekesine, siis ei juhtu midagi, kui muna mitte süüa.

Kui munad maitsevad, siis söö neid rahulikult – aga siiski mõistuse piires. Ja kui munad ei maitse üldse, pole ka vaja muretseda.